Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

GBP/USD Paritesi İngiltere Merkez Bankası Sonrası Düşüşte

Şubat ayında 3 yılın en yükseğini gören İngiliz sterlini, bugün dolar karşısında merkez bankasından destek bulamayarak güçlenmedi.
GBP/USD Paritesi İngiltere Merkez Bankası Sonrası Düşüşte

Birleşik Krallık para biriminin, ABD doları karşısındaki değerini gösteren GBP/USD paritesi, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) açıklamalarının ardından dolar karşısında kazançlarını sildi.

BOE bugün para politikasını değiştirmezken ve önümüzdeki aylarda tahvil alımına dair artışa işaret etmezken parite gün içinde en yüksek 1,40’ı gördü.

19 Şubat’ta dolar karşısında 1,40 ile 2018’in ilk çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesine ulaşan sterlin, sonrasında bu seviyeyi 24 Şubat’ta 1,42 dolar ile geçmişti.

8 Mart tarihinde 1,3818 dolar ile ayın en düşüğünü kaydeden sterlin, bugün en düşük 1,3913 en yüksek 1,40’ı gördü.
Sterlin 18 Mart 2021 BOE Tepkisi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pariteye yön vermesi beklenen İngiltere Merkez Bankası açıklamasının detaylarında ise faizin yüzde 0,1 ile rekor düşük seviyede bırakıldığı ve tahvil alım programının değiştirilmediği yer aldı.

BOE ayrıca İngiltere gayri safi yurt içi hasılasının 2021’de Covid öncesi seviyelere doğru güçlü bir şekilde toparlanmasının öngörüldüğünü ve TÜFE enflasyonunun ilkbaharda yüzde 2 hedefine dönmesinin beklendiğini söyledi.

İngiltere GSYİH’sinin Ocak ayında %2,9 düştüğünü ve bunun beklenti altı olduğunu hatırlattı. Ancak GSYİH’nin 2019’un 4. çeyrek seviyesinin yaklaşık %10 altında kaldığını ekledi.

Bu arada ING ekonomistleri sterline ilişkin şöyle yorumda bulundu: “Fed’in temkinli davranması ve çok olumsuz ABD reel faiz oranlarına başkanlık etmesi muhtemelken, bu GBP/USD’de yılın sonuna doğru 1,50’ye daha fazla artışı kolaylaştıracaktır.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum