Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD İngiltere Merkez Bankası’nın Politika Kararıyla 1,39’a Düştü

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın şahin mesaj içermeyen politika kararıyla dolar karşısında sert düştü.
GBP/USD İngiltere Merkez Bankası’nın Politika Kararıyla 1,39’a Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlininin Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan GBP/USD paritesi, İngiltere Merkez Bankası kararının ardından sert düştü. TSİ 14.00’da 1,3913’ü test eden parite, hemen sonrasında 1,3905’e kadar geriledi.

Dün en son 1,3963’ten işlem gören parite bugüne yatay başlangıç yaparken odak İngiltere Merkez Bankası kararındaydı. Beklenen kararın ardından sterlin satıcılı seyrederken sert gerileme kaydedildi.

TSİ 14.35’te yüzde 0,39 kayıpla ilerleyen majör paritenin aylık kaybı yüzde 1,6’ya ulaştı.
GBP/USD BOE KARARI DÜŞTÜ
KAYNAK: PİYASA.PARATİC.COM

Düşüşü yönlendiren karara bakıldığında ise İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) oybirliğiyle, Haziran toplantısında gösterge faiz oranını yüzde 0,1’lik rekor düşük seviyede tuttuğu ve tahvil alım programını değiştirmeden bıraktığı görüldü.

BOE aynı zamanda en azından yedek kapasitenin ortadan kaldırılmasında ve yüzde 2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşılmasında önemli ilerleme kaydedilene dek sıkılaştırma niyetinde olmadığını yineledi.

Politika yapıcılar, ekonomik aktivite üzerindeki kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından ekonominin geçici bir güçlü GSYİH büyümesi dönemi yaşayacağını ve ardından düşeceğini belirtti. BOE, ikinci çeyrekte GSYİH büyümesinin yüzde 5,5’e ulaşacağını öngördü ki önceki rakam yüzde 4,25’ti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu