Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Aşı-Kilitleme Endişeleriyle 6 Haftanın En Düşüğünü Gördü

İngiliz sterlinindeki satışlar hızlanırken para birimi dolar karşısında son haftaların en düşük seviyelerine geriledi.
GBP/USD Aşı-Kilitleme Endişeleriyle 6 Haftanın En Düşüğünü Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık para biriminin, ABD doları karşısındaki değerini gösteren GBP/USD paritesi, yakalandığı satış dalgasıyla 1.3751 seviyelerine kadar geriledi.

19 Şubat’ta dolar karşısında 2018’in ilk çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesine ulaşan sterlin, 24 Şubat’ta 1,42 dolar ile geçmişti.

Söz konusu tarihin ardından dalgalı seyreden parite, 1,40 doları test etse de buralarda kalıcı olamadı. Bugünkü düşüşle 9 Şubat’taki 1.3737 doların ardından en düşüğünü kaydetmiş oldu.

İngiliz sterlini satış baskısı altındayken GBP/USD paritesi, TSİ 16.37’de yüzde 0,5 ekside seyrediyor.
GBP/USD 23 Mart Satış
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite birçok gelişmeden etkilendi. Güçlenen dolar bunlardan bir tanesi oldu. Amerikan dolar endeksi bugün 92,21’e kadar çıktı.

Avrupa Birliği’nin Avrupa fabrikalarında üretilen COVID-19 aşılarının ve bileşenlerinin İngiltere’ye ihracatını yasaklamayı düşünmesi de duyarlılığı sert vurdu.

İngiltere, olası bir yasak durumunda aşı programının iki aylık bir gecikmeye uğraması riskiyle karşı karşıya. Nitekim böyle bir yasak durumu, aşılama gelişmeleri sekteye uğrayıp toparlanma beklentilerini düşürecekti.

Yeni Covid-19 dalgaları ve Almanya tarafından açıklanan kilitleme de risk iştahına darbe indirdi. Bu arada İngiltere’nin beklenti altı gelen Kasım-Ocak dönemi işsizliği, pariteyi çok fazla etkilemedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%