Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gazprom/Miller, Ukrayna’dan Rus Doğal Gaz Alımına İlişkin Karar Vermesini İstedi

Gazprom Başkanı Miller, Ukrayna'yı Rusya'dan doğal gaz alıp almayacağı konusunda kesin ve net bir karar vermeye zorlarken, tüketicilere mevcut fiyattan %20 daha ucuza satım olabileceğini duyurdu.
Gazprom/Miller, Ukrayna’dan Rus Doğal Gaz Alımına İlişkin Karar Vermesini İstedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın en büyük şirketi ve dünyada en fazla doğal gaz çıkaran kuruluş olarak bilinen Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile görüştü. İkilinin canlı olarak yayımlanan bu görüşmesinde doğal gaz piyasalarına ilişkin son gelişmeler ele alındı.

Miller, Ukrayna’nın Rusya’dan doğal gaz alıp almayacağı konusunda net bir karar vermesi gerektiğini, şayet gaz alımı gerçekleştirecekse bunun büyük hacimli olup olmayacağını bilmek istediğini açıkladı.

Bu konuda Ukrayna’yı net bir karar vermek mecburiyetinde bırakan Miller, ülkede tüketicilere uygulanan doğal gaz fiyatının mevcut seviyesinin %20 daha altında olabileceğini duyurdu.

Görüşlerini paylaşan Miller, Gazprom tarafından 2019’un 10 ayında Avrupa’ya ihraç edilen doğal gaz miktarında 2018’e kıyasla gerileme kaydedildiğini bildirdi.

Aleksey MillerGazprom’un Avrupa’ya yaptığı ihracatın %2,5 seviyesinde azaldığını ve böylelikle 152,6 milyar metreküpe gerilediğini belirten Miller, bahsedilen dönemdeki doğal gaz üretiminin %0,9 artışla 389 milyar metreküp seviyesine çıktığını açıkladı.

Miller, Ukrayna ve Rusya arasında doğal gaz görüşmelerinin sürdüğünü açıklarken Ukrayna’nın vermesini istediği net kararın önemli olduğuna dikkat çekti. Ukrayna’nın Avrupa’dan ters akış metoduyla aldığı Rus gazının olması gerektiğinden daha pahalı olduğunu öne sürdü.

Bu noktada gaz iletimini kendilerinin daha az maliyetle gerçekleştireceğine işaret eden Miller, böylelikle Ukrayna’nın avantajlı olacağını belirtti.

Ukrayna Avantajlı OlacakBir süre önce konuşan Miller, bu açıklamasında Ukrayna’ya %25 indirimle doğal gaz iletimi gerçekleştirebileceklerini duyurmuştu. Ukrayna, 2015 yılının Kasım ayında Rusya’dan doğal gaz ithal etmeyi durdurdu.

İki ülke arasındaki doğal gaz ilişkisini kapsayan ve Rusya’nın Ukrayna hattını kullanarak Avrupa’ya doğal gaz yollamasına ilişkin imzalanan sözleşmesinin süresi ise 2019 yılı bitiminden itibaren sona eriyor.

Miller’ın ardından konuşan Medvedev de onun görüşleriyle paralel olarak Ukrayna’nın ters akış yöntemiyle aldığı doğal gazdan ülkenin zarar gördüğünü ifade etti. Ukrayna’daki yönetim değişikliğine rağmen doğal gaz ile ilgili hala birtakım problemlerin yaşandığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu