Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gazprom’un Hindistan’dan Talebi: Ödemeleri Dolar ile Yapmayın

Rus Gazprom, Hindistan'ın en büyük gaz dağıtıcısı Gail’den dolar ile ödeme yapmamasını istedi. Savaş sonrası gelişmeler üzerine gelen talebin detayları aşağıda;
Gazprom’un Hindistan’dan Talebi: Ödemeleri Dolar ile Yapmayın
Yorum

Dünyanın en fazla doğal gaz çıkaran kuruluşu Rus Gazprom, Hindistan’ın devlete ait doğal gaz şirketi Gail’den gaz ithalatı için ödemeleri ödemeleri dolar yerine euro ile yapmasını istedi. Bilgi, Reuters’a konuşan iki kaynak tarafından aktarıldı.

Gazprom’un hamlesi Rus enerji devinin, Ukrayna ihtilafının ardından kendisini ABD para biriminden uzaklaştırmaya çalıştığını gösterdi.

Gail’in Gazprom Marketing & Trading Singapur ile yıllık 2,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz satın almak için uzun vadeli bir gaz ithalat anlaşması bulunurken Gazprom ile dolar bazında ticaret yaptığı aktarıldı.

Gaz ithal eden ve dağıtan GAIL, aynı zamanda Hindistan’ın en büyük gaz boru hattı ağını da işletiyor. Konuya aşina kaynaklar, Gazprom’un geçen hafta Gail’e yazdığı mektupta, şirketin gaz alımlarının ödemelerini dolar yerine euro olarak yapmasını talep ettiğini bildirdi.

Kaynaklardan biri, şirketin Avrupa ülkeleri ithalatlarını euro olarak ödediğinden, Rusya’ya ödemeyi euro olarak yapmakta herhangi bir sakınca görmediğini belirtti. Ayrıca Gail’in sözleşmesi Gazprom’un Singapur’daki bir birimiyle olduğu için yaptırımların euro ödemelerini etkilemeyebileceğini söyledi.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük gaz üreticisi Rusya’nın dost olmayan ülkelerden yakıt için ruble ile ödeme isteyeceğini duyurdu.

Diğer taraftan Hindistan, Çin gibi Birleşmiş Milletler’in Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’yı kınama tasarısında çekimser kalmıştı. Aynı zamanda Ukrayna’daki şiddetin sona ermesi için çağrıda bulunmasına rağmen birçok Batılı ülkenin aksine Rusya’nın petrol ve gaz ithalatını yasaklamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu