Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom, Çin’e Günlük Gaz İhracatında Yeni Rekoru Kırdı

Gazprom, 24 Temmuz’da Çin’e tarihindeki en yüksek miktardaki günlük doğal gaz ihracatını yaptı. Detaylar şöyle…
Gazprom, Çin’e Günlük Gaz İhracatında Yeni Rekoru Kırdı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın ekonomisinde enerji sektörü önemli bir yer tutuyor. Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle, gaz ihracatında Asya tarafına yönelen ülke, beş ayı geride bırakan savaş boyunca, özellikle Çin ve Hindistan’a yapılan gaz sevkiyatında sert yükseliş sağladı.

Rus enerji şirketi Gazprom, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Temmuz’da Sibirya’nın Gücü doğal gaz boru hattı üzerinden Rusya’nın Çin’e günlük gaz ihracatının tarihi rekor seviyeye ulaştığını duyurdu.

Son kaydedilen seviye 19 Temmuz’da bildirilen rekoru geride bırakırken, düzenli olarak yapılan teslimatların, günlük edilen miktarların üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Kuzey Akım ile İlgili Riskler Silinmedi

Enerji devi şirketten yapılan bir başka açıklamada ise Kanada’da bakımı yapıldıktan sonra Kuzey Akım doğal gaz boru hattında kullanılmak üzere Rusya’ya teslim edilmesi gereken Siemens türbini konusunda bazı evrakların ellerine ulaştığı bildirildi.

Ancak söz konusu gelişmenin daha önce belirlenen riskleri ortadan kaldırmadığı, tam tersi daha fazla soru işareti yarattığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada özellikle İngiltere ve Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlara dair sorunların hala çok güncel olduğuna dikkat çekildi.

Yaptırımlara ilişkin sorunların çözümünün türbinin Rusya’ya teslimatı ve Portovaya kompresör istasyonundaki diğer türbinlerin acil bakımı için önem taşıdığı ve çözümü için destek talep edildiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın