Yatırım yapmaya başla!

Gazete ve Dergi Okuyanların Sayısı Gittikçe Azalıyor

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, geçen yıl yayınlanan dergi ve gazetelerin tirajları, bir önceki yıla göre %20 oranında düşüş kaydetti. Ayrıntılar haberimizde...
Gazete ve Dergi Okuyanların Sayısı Gittikçe Azalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılının medya istatistiklerini yayınladı. Gelen sonuç ise hiç de iç açıcı değil. TÜİK verilerine göre; Türkiye’de gazete ve dergi okunurluğunun gittikçe azaldığını görmekteyiz. Gazete ve dergilerin sayısı, 2016 yılında bir önceki yıla oranla %7,9 azaldı. Bu düşüşte hiç şüphesiz, insanların internet haberciliğine yönelmesinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

Geçen yıl %59,7’si dergi olmak üzere, toplamda 6 bin 265 gazete ve dergi yayınlandı.

Gazete ve dergilerin tirajının 2015 yılına göre %20 azaldığını görmekteyiz. Bu iki yayın organında geçen sene, toplamda 1 milyar 705 milyon 225 bin tiraj elde edildi. Bu sayının %94,1’ini ise gazeteler oluşturuyor.

Gazeteler 2016 yılında; %90,7 yerel, %6,6 ulusal ve %2,6 bölgesel yayın yaptı. Toplam tirajın %82’si ise ulusal yayından elde edildi.

Dergilere bakıldığında; %54,8 ulusal, %39,3 yerel ve %5,8 bölgesel yayın yapıldığını görüyoruz. Bunun da toplam tiraja katkısı %71,6 ile ulusal yayından geldi.

Gazetelerin yıllık tirajının %90’ı günlük gazetelerden gelirken, dergiler %56 ile en büyük tirajı aylık yayınlardan sağladı.

Gazeteler yıllık tirajın neredeyse tamamını günlük yayınlardan elde etmiş. Bunun dışında; %5,9’luk payı haftada 2-6 gün arasında yayınlananlar, %2,3’lük payı ise haftalık yayınlan gazeteler oluşturuyor. Geçen yılın dergi tirajlarına bakıldığında; en büyük payı sağlayan aylık yayınlardan sonra %12,2’lik kısmın haftalık, %11,7’lik kısmın da üç ayda bir yayınlanan dergilerden oluştuğunu görüyoruz.

Yayınları tür olarak incelediğimizde; gazetelerde en fazla siyasi-güncel, dergilerde ise sektörel ve mesleki konularda yayın yapıldığı tespit edildi.

Türkiye genelinde elde edilen verilere göre geçen yıl basılan gazetelerin %86,9’u siyasi,haber,güncel olayları ele alırken, %2,9’u sektörel ve mesleki, %2,1’i ise yerel yönetim gibi konulardan oluştu. Dergilerde ise %18,1 oranındaki kısım sektörel ve mesleki içerikli konular oldu. Bundan başka yayınlanan tüm dergilerin %13,3’ünü akademik, %7,6’sını eğitim ve sınav türünde hazırlanmış yayınlar oluşturdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum