Paylaşım

Gazete ve Dergi Okuyanların Sayısı Gittikçe Azalıyor


 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, geçen yıl yayınlanan dergi ve gazetelerin tirajları, bir önceki yıla göre %20 oranında düşüş kaydetti. Ayrıntılar haberimizde...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılının medya istatistiklerini yayınladı. Gelen sonuç ise hiç de iç açıcı değil. TÜİK verilerine göre; Türkiye’de gazete ve dergi okunurluğunun gittikçe azaldığını görmekteyiz. Gazete ve dergilerin sayısı, 2016 yılında bir önceki yıla oranla %7,9 azaldı. Bu düşüşte hiç şüphesiz, insanların internet haberciliğine yönelmesinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

Geçen yıl %59,7’si dergi olmak üzere, toplamda 6 bin 265 gazete ve dergi yayınlandı.

Gazete ve dergilerin tirajının 2015 yılına göre %20 azaldığını görmekteyiz. Bu iki yayın organında geçen sene, toplamda 1 milyar 705 milyon 225 bin tiraj elde edildi. Bu sayının %94,1’ini ise gazeteler oluşturuyor.

Gazeteler 2016 yılında; %90,7 yerel, %6,6 ulusal ve %2,6 bölgesel yayın yaptı. Toplam tirajın %82’si ise ulusal yayından elde edildi.

Dergilere bakıldığında; %54,8 ulusal, %39,3 yerel ve %5,8 bölgesel yayın yapıldığını görüyoruz. Bunun da toplam tiraja katkısı %71,6 ile ulusal yayından geldi.

Gazetelerin yıllık tirajının %90’ı günlük gazetelerden gelirken, dergiler %56 ile en büyük tirajı aylık yayınlardan sağladı.

Gazeteler yıllık tirajın neredeyse tamamını günlük yayınlardan elde etmiş. Bunun dışında; %5,9’luk payı haftada 2-6 gün arasında yayınlananlar, %2,3’lük payı ise haftalık yayınlan gazeteler oluşturuyor. Geçen yılın dergi tirajlarına bakıldığında; en büyük payı sağlayan aylık yayınlardan sonra %12,2’lik kısmın haftalık, %11,7’lik kısmın da üç ayda bir yayınlanan dergilerden oluştuğunu görüyoruz.

Yayınları tür olarak incelediğimizde; gazetelerde en fazla siyasi-güncel, dergilerde ise sektörel ve mesleki konularda yayın yapıldığı tespit edildi.

Türkiye genelinde elde edilen verilere göre geçen yıl basılan gazetelerin %86,9’u siyasi,haber,güncel olayları ele alırken, %2,9’u sektörel ve mesleki, %2,1’i ise yerel yönetim gibi konulardan oluştu. Dergilerde ise %18,1 oranındaki kısım sektörel ve mesleki içerikli konular oldu. Bundan başka yayınlanan tüm dergilerin %13,3’ünü akademik, %7,6’sını eğitim ve sınav türünde hazırlanmış yayınlar oluşturdu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın