Yatırım yapmaya başla!

Vatandaşlığa Geçiş Düzenlemesiyle Gayrimenkul Sektörü Rekor Kırabilir!

Türk vatandaşlığına geçişte yapılan düzenlemenin gayrimenkule yansımalarını değerlendiren sektör temsilcileri, bu sayede konut satışlarının rekor düzeye ulaşabileceğini belirtti.
Vatandaşlığa Geçiş Düzenlemesiyle Gayrimenkul Sektörü Rekor Kırabilir!

Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ değişikliğine göre, Türk vatandaşlığına geçişte sabit sermaye tutarı indirildi. Daha önce 2 milyon dolar olan sabit sermaye tutarı 500 bin dolara indirilirken, Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için taşınmaz bedeli 1 milyon dolardan, 500 bin dolara çekildi. Bu karara gayrimenkul sektörünün yorumları olumlu olurken söz konusu değişiklikle sektörün bu yıl rekor kırma ihtimalinin doğduğu belirtildi.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, Türk vatandaşlığına geçiş düzenlemesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Yapılan düzenlemede, Türk vatandaşlığı kazanabilmek için en az 1 milyon dolarlık taşınmazın tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alınması hükmü değiştirildi. Bu kapsamda, 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da TL tutarında taşınmazı satın alan yabancılar Türk vatandaşlığına hak kazanabilecekler.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, son yedi aydaki artışın yabancılaırn Türkiye’den gayrimenkul alma eğilimi gösterdiğini, mütekabiliyet çerçevesinde bazı düzenlemeler yapıldığını fakat bu rakamların daha da yukarıya çekilebilmesi için yatırımı teşvik edici ek düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Konut satarak aslında ihracat yapılmış olduğunu söyleyen Özyurt, alınan kararın da konut ihracatını artıracağını söyledi.

Özyurt, yabancıya konut satıldığında hem ülkeye döviz girdiğini hem de burada yaşayarak ve alışveriş yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını, bu bağlamda yabancılara daha çok güven vermenin ve onları koruyan kanunlar ile daha fazla yatırımcı çekilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışının yılın ilk yedi ayında %29,6’lık artışla 11 bin 321’den 14 bin 674’e çıktığını da sözlerine ekledi.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal ise vatandaşlığa geçişteki düzenleme ile sektörün bu yıl rekor kırabileceğini söyledi

Son birkaç yıldır yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, yabancıya konut satışının her yıl rekor kırdığını söyleyen Akbal, 2017 yılında 4,6 milyar dolarlık konutun yabancıya satıldığını dile getirdi. Bu yılın Ağustos ayı sonu itibarıyla ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla %38 daha fazla konut satıldığını ekledi. Türkiye vatandaşlığını kazanma şartlarında yapılan düzenlemeden son derece memnun olduklarını, konut satışlarının 4-5 milyar dolarlardan 10 milyar dolara çıkarak rekor kırabileceğini vurguladı.

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan da, vatandaşlığa geçiş düzenlemesi sayesinde yabancılara satılan konut rakamlarında ciddi bir artış olabileceğini söyledi.

Bu düzenlemeler sayesinde yatırıma çekimser yaklaşanların da ülkeye kazandırılacağını düşünen Babacan, yabancılar açısından Türkiye’ye olan ilgiyi destekleyerek sektöre ciddi bir katkı sağlayabileceklerini, yapılan değişikliğin ülkemizin menfaatleri açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Gayrimenkul ve inşaat sektörünün 10 milyar doları aşan bir yatırımcı potansiyeline sahip olduğunu, bu potansiyelin ortaya çıkarılabilmesi için yabancıya verilen vatandaşlık hakkının çok önemli bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin de söz konusu kararın sektöre sağlayacağı faydalara değindi.

Yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesini Portekiz, İspanya, Kanada ve Yunanistan gibi ülkelerdeki yatırımcıları çekmek ve satışları artırmak adına uygulanan bir yöntem olduğunu söyleyen Yetgin, normalde 100 – 300 bin dolar arasında yatırım yapıldığını, ancak düzenleme sayesinde daha üst segmentteki yatırımcıların da ülkemize çekilebileceğini dile getirdi.

Ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün son yıllarda her açıdan başarılı bir performans sergilediğini, döviz kurlarındaki artışla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da Türkiye’de yatırım yapmalarının cazip bir hale geldiğini ifade etti. Gayrimenkul alımı yapan yabancılara vatandaşlık hakkı şartının esnetilmesinin ülkemiz ve konut satışlarımız için büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum