Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş’ye Yabancı Yatırımcılardan Yoğun İlgi

Türk gayrimenkul borsası uluslararası arenada boy göstermeye başlamıştı. Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş, yabancı yatırımcılardan gördüğü yoğun ilgiyle gündeme düştü.
Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş’ye Yabancı Yatırımcılardan Yoğun İlgi
Yorum

Uluslararası alana açılan Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş (GABORAS), Türkler dışında yabancı yatırımcılardan da talep alma yolunda ilerliyor. Bununla ilgili, GABORAS yetkililerinden bazı önemli açıklamalar geldi.

GABORAS, merkezi Türkiye’de bulunan gayrimenkul borsasının kurulması ve sektördeki ölü sermayenin ekonomiye katılmasını amaçlıyordu. Bunun yanında gayrimenkul alım-satım işlerini şeffaflaştırarak menkulleştirme ve yerli-yabancı yatırımcıların güvenle işlem yapabilmesi amacıyla varlığını sürdürüyor.

GABORAS yetkilileri, bölge ülkelerine de model olma yolunda çalışmalar yapıyor.

GABORAS Yetkilileri Bölge Ülkelerine Model Olma YolundaGeçtiğimiz günlerde MÜSİAD’ın 94 ülkedeki yurt dışı ağı yardımıyla yabancı yatırımcılarla özel görüşmeler gerçekleştirilmişti. Bu görüşmeler GABORAS yetkililerinin öncülüğünde yapıldı.

GABORAS yakın zamanda yabancı yatırımcılardan talepler almaya başladı. Bu kapsamda MÜSİAD’ın ev sahipliği yaptığı Türk-Arap İş Adamları Zirvesi ve Londra merkezli UK 101 Club organizasyonlarında yoğun temas gerçekleşti. Bunun sonucunda Londra ve Bağdat’tan ilk yurt dışı tekliflerini almış oldu.

Iraklı üst düzey yetkililer de Türk-Arap İş Adamları Zirvesi’ne katıldı. GABORAS heyeti know-how transferi ve fiziki altyapı tespitlerini oluşturmak için Bağdat’a davet edildi.

GABORAS’ın Irak gayrimenkul pazarında gelişme göstermesi bekleniyor.

GABORAS'ın Irak Gayrimenkul Pazarında Gelişme Göstermesi BekleniyorTürkiye’ye yatırım yapmayı planlayan İngiliz iş adamları ise GABORAS’ı kullanmayı talep etti. Londra ofisinin kurulmasının ardından İngiltere’de dağınık halde olan Müslüman iş adamlarının bir araya gelmesiyle milyarlarca dolar büyüklüğünde oluşturacağı ticari hacim, GABORAS Global’in ilk hamlesi olarak düşünülüyor.

İngiliz yatırımcılar, GABORAS’ın global anlamda Dünya Ekonomik Forumu’nda (World Economic Forum) gündem olması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca GABORAS’ın heyetini Londra’da ağırlamak istediklerini dile getirip, Türkiye’nin yatırım fırsatlarını dinlemek istediklerini bildirdiler.

GABORAS Genel Müdürü Kurtuluş Altun, AA muhabirine bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamasında borsa çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini dile getirdi. Ayrıca Londra Borsası’nda GABORAS’ın gündem olduğunu belirtti.

Kurtuluş Altun; GABORAS Global’in Londra, Dubai, New York, Frankfurt ve Singapur’da merkez kurmayı düşündüğünü söyledi.

GABORAS Farklı Ülkelerde Merkez KuracakAltun, konuyla ilgili düşüncelerini “GABORAS’ın Türkiye merkezli kurulması, ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almasına olanak sağlayacaktır.” şeklinde açıkladı. 2023 hedeflerine ulaşılmasında GABORAS’a önemli bir rol düştüğünün de altını çizdi.

Kurtuluş Altun ayrıca “MÜSİAD ile İngiliz iş adamları topluluğu UK 101 Club arasında İstanbul’da gerçekleştirilen ‘İngiliz İş İnsanları İle Buluşma’ programında özellikle Londra Belediyesi ve Londra Borsası ile temaslar ön plana çıktı. Brexit sürecini yaşayan İngiltere’de şimdiye dek yoğun ilgiyle karşılaşıyoruz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu