Yatırım yapmaya başla!

Gayrimenkul Son 10 Yılda Euro ve Borsadan Çok Kazandırdı!

İstanbul'daki gayrimenkul fiyatları son 10 yılda %174 getiri ile Euro ve borsayı ardında bıraktı. RE/MAX araştırmasının sonuçları ve detayları haberimizde...
Gayrimenkul Son 10 Yılda Euro ve Borsadan Çok Kazandırdı!

RE/MAX Türkiye’nin son 10 yılda İstanbul geneli ve en çok değerlenen ilçeleri konu alan araştırma sonuçları yayınlandı. Son 10 yılı kapsayan çalışmaya göre, İstanbul’da gayrimenkul %174 artış gösterdi. Gayrimenkul yatırımcısının karı, %163 getiri sağlayan Euro‘yu ve %110 kazandıran borsayı geride bıraktı.

RE/MAX tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul’da gayrimenkul fiyatları, son 10 yılda %174 artış gösterdi.

Aynı dönemde borsa yatırımcısı yaklaşık %110 kazanırken, Merkez Bankası kurları dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre Euro %163 oranında değer kazandı. Söz konusu dönemde dolar ise %226 artış kaydetti.

Gayrimenkulde metre kare fiyatları ilçe bazında değişiklik gösterdi.

Buna göre gayrimenkul metrekare fiyatları; Kadıköy’de %291, Beşiktaş’ta %288, Bakırköy’de %272, Sarıyer’de %259, Zeytinburnu’nda %241 ve Küçükçekmece’de %224 yükseldi. Genel ortalamalarına göre fiyat artışı olan diğer ilçelerde metre kare fiyatları; Bağcılar’da %222, Maltepe’de %212, Kartal’da %204 ve Ümraniye’de %180 oranında yükseldi.

Son 10 yılda yatırımcısına %398 kazandıran altın, gayrimenkulü sollamış oldu.

Analistler gayrimenkul yatırımının, piyasadaki dalgalanmalara karşı güvenli bir liman olduğunu bildirdi. RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan; yatırım araçları arasında en yüksek getiriye sahip olan altın fiyatlarında bile yıl içerisinde %20’lik değişimler yaşandığını, bununla kıyaslama yapıldığında gayrimenkulünü en az riskli yatırım aracı olduğu söyledi.

Daire fiyatlarındaki artışın finansal yatırım araçlarının da üzerinde olduğu belirtildi.

Karahan, İstanbul’un bazı ilçelerinde %300’e yaklaşan getirinin, gayrimenkulü halen çok cazip bir yatırım aracı halinde tuttuğunu söyledi. Gayrimenkulün neredeyse hiç kaybettirmeyen bir yatırım aracı olduğunu belirten Karahan, piyasadaki dalgalanmalara karşı da güvenli bir liman olarak görüldüğünü ifade etti. Gayrimenkul fiyatlarındaki istikrarlı yükselişin “konutta balon var mı?” sorusuna da yanıt olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum