Yatırım yapmaya başla!

Gayrimenkullerde Döviz ile Kiralama ve Satışın Önüne Geçiliyor

Berat Albayrak'ın gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek çalışma başlattığını açıklamasına sektörden yorumlar gelmeye devam ediyor. İşte detaylar;
Gayrimenkullerde Döviz ile Kiralama ve Satışın Önüne Geçiliyor

Döviz kurlarında görülen sert yükselişler, kira sözleşmeleri yabancı para cinsinden olan kiracıları mağdur etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, başta alışveriş merkezleri olmak üzere gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Bu açıklama, mağdur kiracıların rahatlamasını sağladı.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan konu hakkında yorumlarını dile getirdi.

Hacı Ali Taylan Dövizle Kiralama Yorumu

Taylan, artan döviz kurlarından en fazla alışveriş merkezlerindeki işyerlerinin etkilendiğini dile getirdi. Konutta dövizle kiralamanın yok denecek kadar az olduğunu da sözlerine ekledi. Taylan açıklamasına, “kanuni bir düzenlemeyle dövizle yapılan kira sözleşmeleri Türk lirasına çevrilebilir. AVM’lerden de bu konuda bir tepki gelmez, çünkü bu hususta çok sıkıntı yaşanıyor,” diye devam etti.

Taylan, kurdaki değişiklikler yüzünden AVM’lerin sürekli düzenleme yapmak zorunda olduğunu da dile getirdi.

AVM'ler Sürekli Düzenleme Yapıyor

Bu yönde atılacak adımın olumlu olduğunu belirtirken, piyasalara ve sektöre olumsuz yansımasının olmayacağını ifade etti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de dövizle kira sözleşmelerinin sona erdirilmesinin milli paranın korunması açısından sevindirici olduğunu belirtti.

Palandöken, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda kiralamada yabancı para kullanımının sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Bendevi Palandöken Dövizle Kiralama Yorumu

Palandöken yorumlarına, “dolar bazında kira ödeyenlerin yaşam şartlarında değişiklik olmazken, kiraların 2 – 3 günde birden 3 katına çıkması normal bir durum değildi zaman,” şeklinde devem etti. Aynı zamanda döviz kurundaki yükseliş nedeniyle esnafın maliyetlerindeki artışın ürün fiyatlarına yansıdığına dikkat çekti.

Palandöken, kararın gecikmiş bile olsa fiyatı regüle etme açısından da önemli bir adım olacağını söyledi.

Karar Geç Ama Yerinde

Ödemelerin döviz yerine Türk lirası cinsinden yapılacak olmasının piyasalarda istikrar sağlayacağını ifade eden Palandöken, panik havasının da dağıldığına işaret etti. Buna bağlı olarak dolar ve Euro’nun zaman içerisinde rayına oturacağını vurguladı.

Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo ise dövizle kira uygulamasının sona erdirilecek olmasının tarihi bir karar olacağını söyledi.

Sami Kariyo Dövizle Kiralama Yorumu

Kariyo’nun Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamasında, “Bu düzenleme sektörün en önemli risklerinden birini ortadan kaldırmış olacak. İlk defa sektör doğru bir zemine oturdu,” ifadeleri dikkat çekti. Kurlarla perakendecilerin büyük çoğunluğunun kiraları ödeyebilmesinin çok zor olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum