Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gary Cohn Eski Beyaz Saray Meslektaşlarını Eleştirdi, Trump’ın Çin Anlaşması için Can Attığını Söyledi

Beyaz Saray’ın eski ekonomi danışmanı Gary Cohn, eski meslektaşları Peter Navarro ile Wilbur Ross’u eleştirirken Trump'ın Çin'le anlaşma yapmak için can attığını söyledi. İşte detaylar;
Gary Cohn Eski Beyaz Saray Meslektaşlarını Eleştirdi, Trump’ın Çin Anlaşması için Can Attığını Söyledi
Yorum

Beyaz Saray’ın eski ekonomi danışmanı Gary Cohn, eski meslektaşlarından Peter Navarro ile Ticaret Bakanı Wilbur Ross’u sert sözlerle eleştirdi. Hükümet yetkililerinin işe yaramayan bir strateji izledikleri için ABD’nin ticaret savaşını kaybettiğini savunan Cohn, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Donald Trump liderliğinde Ulusal Ekonomik Konseyi’nin ilk direktörü olan Gary Cohn, eleştiri oklarını ülkeyi yanlış yönlendirilmiş bir tarife savaşına çektikleri için Ulusal Ticaret Konseyi direktörü Peter Navarro ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross’a çevirdi.

Gary Cohn Eski Beyaz Saray Meslektaşları Peter Navarro ile Wilbur Ross’a Saldırdı

Gary Cohn Eski Beyaz Saray Meslektaşları Peter Navarro ile Wilbur Ross’a SaldırdıEski Goldman Sachs yöneticisi Çarşamba günü yayınlanan röportajda Freakonomics Radio’ya; “Yaşamanız gereken gereklilik ürünlerine daha fazla harcamak zorunda kalırsanız, satın almak istediğiniz hizmetlere daha az para harcamalısınız” dedi.

Ve programı yapan Stephen J. Dubner, Cohn’a bir kişi dışına -Navarro- dünyadaki bütün ekonomistlerin bu konuda hemfikir olup olmayacağını önerdiğinde Cohn; “Bildiğimiz kadarıyla dünyada sadece bir tane var” ifadeleriyle cevap verdi. Ticaret politikaları danışmanı Peter Navarro’yu, tarifelerin etkinliğine inanan doktora sahibi tek ekonomist olarak nitelendirdi.

Gary Cohn: Peter Navarro Tarifelere İnanan Dünyadaki Tek Ekonomist

Gary Cohn: Peter Navarro Tarifelere İnanan Dünyadaki Tek EkonomistTarifelerin ekonomiye zarar verdiğini dile getiren Cohn; “çünkü tipik bir Amerikan işçisiyseniz, harcamak için sınırlı bir geliriniz vardır” ifadelerini kullanarak Trump’ı tarifeler konusunda ikna etmeye çalıştığını ama 30 yaşından beri bir şeye inanan 74 yaşındaki bir adamı ikna edemeyeceğini anladığını söyledi.

Kendisinin Beyaz Saray’dan ayrılması konusunda bardağı taşıran son noktanın, Navarro ile Ross’un çelik ve alüminyum endüstrisi liderleri ile gizlice toplantı yapıp onları tarife planından haberdar etmeleri olduğunu söyledi.

“Beyaz Saray’da olan şey ne yazık ki bir ya da iki kişinin onların bir sürecin ya da tartışmanın parçası olmayacağına karar verdiği bir nokta” diyen Cohn, toplantıyı düzenleyenlerin Navarro ile Ross olduğunu onaylamak için sorulan soruya; “Evet, bunlar o iki kişi. Süreç bozulduğunda, siz bir şekilde benim aklımda kaos içinde yaşıyorsunuz. Kaotik bir organizasyonda yaşamak istemiyorum” ifadeleriyle yanıt verdi.

Trump’ın Eski Baş Ekonomi Danışmanının Başarıları

Trump’ın Eski Baş Ekonomi Danışmanının BaşarılarıGary Cohn’un Ocak 2017’deki Trump yönetiminin başlangıcından 2 Nisan 2018’e kadar görev yaptığı hatırlatıldı. Cohn’un en önemli başarıları arasında ise kurumsal vergi oranını yüzde 36’dan yüzde 21’e düşüren ABD tarihindeki en büyük vergi indirimi ve daha düşük gelirliler için standart kesintileri iki katına çıkaran bireysel vergi dilimini yeniden şekillendirmek vardı.

Öte yandan Trump’ın Charlottesville, Virginia’daki ırkçı huzursuzlukla ilgili yorumları üzerine istifaya yaklaştığı olay gibi yönetimle birkaç yüksek profilli anlaşmazlık noktaları da vardı. Cohn ayrıca ABD’nin kaybedeceği bir savaş olduğunu savunarak tarifelere de karşı çıkmıştı ki ona göre 2018’deki rekor ticaret açığı Trump’ın halihazırda Çin’le ve dünyanın geri kalanıyla savaşı kaybettiğini gösteriyordu.

Gary Cohn: Galibiyete İhtiyacı Olan Trump Çin’le Anlaşmak için Her Şeyi Göze Almış Durumda

Gary Cohn: Galibiyete İhtiyacı Olan Trump Çin’le Anlaşmak için Her Şeyi Göze Almış DurumdaNeticede ABD’nin Çin’le ticaret açığı 419.2 milyar dolar olarak kaydedilmiş, rakam yüzde 11.6’lık artışı temsil etmişti. Küresel olarak açık 621 milyar dolardı ve rakam yıllık bazda yüzde 12.5 artmıştı.

İşte burada Trump’ın eski baş ekonomi danışmanı olan Cohn; “Çinlilere hiç zarar verdi mi? Rekor ticaret açıklarımız oldu. Başkanın bir galibiyete ihtiyacı var. Şu anda büyük bir kazanç olarak ilan edebileceği tek büyük açık konu, borsa üzerinde büyük bir etkisi olacağını umduğu bir Çin çözümü olurdu. Ticaret açığını azaltmanın kolay olduğunu asla söylemem ama masadaki sorunlara kıyasla, bunun nispeten daha kolay olduğunu söyleyebilirim.” açıklamasını yaptı.

Yine de Trump’a, oldukça sağlam bir ekonomi ve 2018’den sonra bile gayet iyi korunan borsa kazançları dahil bir dizi başarısı için itibar ettiğini de vurguladı. Son olarak da kendisini Beyaz Saray’daki performansı için B ile derecelendireceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu