Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti’nin Model Portföyünde 2 Büyük Değişim!

Garanti BBVA Yatırım yeni haftaya model portföyünde iki büyük değişiklik yaparak başladı. Perakendeci listeye girerken, beyaz eşyacı listeden çıktı.
Garanti’nin Model Portföyünde 2 Büyük Değişim!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul Aralık ayına dalgalı bir başlangıç yaptı. 1 Aralık tarihli işlem gününde S&P’den gelen not görünümü güncellemesiyle güçlü bir yükseliş gösterdi. Ancak daha sonra yükseliş hızını azaltan borsa, 8000 puanın üstünde kapanmıştı. Yeni hafta ise pozitif başladıktan kısa süre sonra negatife döndü ve 8000 puanın altına gevşedi.

Borsadaki bu karmaşık seyir sürerken, yatırım kuruluşları model portföylerinde değişikliğe gitmeye başladı. Vakıf Yatırım 22 Kasım’da model portföyüne Turkcell ve Türk Traktörü eklediğini duyurmuştu. Bugün ise Garanti BBVA Yatırım model portföyüne perakende devini ekleyip, beyaz eşya devini çıkarttığını bildirdi.

Garanti BBVA Yatırım bugün yayımladığı raporda, model portföyünün 20 Ekim 2023 tarihinden itibaren BIST 100 endeksinin yüzde 1,8 üstünde bir performans gösterdiğini açıkladı. Bugünkü raporuyla birlikte Şok Marketler’i (SOKM) portföye ekleyip, Arçelik’i (ARCLK) çıkarttıklarını duyurdu.

Kurumun model portföyünde yer alan hisseler ve tercih nedenleri şöyle:
Garanti BBVA Model Portföyü
Kaynak: Garanti BBVA Yatırım

Kurum SOKM hisselerini model portföye ekleme nedenini şu şekilde açıkladı: “Bize göre piyasada bilanço sonrası oluşan mevcut iskonto, hisselerin baskı altında kalmasına sebep olan bilançonun yeterince fiyatlanmış olabileceğini işaret ediyor.”

Garanti BBVA Yatırım, 3Ç23 bilançosu sonrası hisselerin olumsuz etkileneceğini görmüştü. Hisselerin son 1 ayda endeksin yüzde 11,4 aşağısında kaldığına işaret eden kurum, şirket için 82,2 TL hedef fiyat (yüzde 44 getiri potansiyeli) ve endeks üstü getiri tavsiyesine sahip.

GCM Yatırım Banner

Model portföyünde gıda perakendesi ağırlığının arttığını ifade eden kurum, sektöre duydukları güveni ve ileriye dönük defansif anlayışı yansıttığına dikkat çekti.

SOKM kodlu hisseler TSİ 12:10 sularında yüzde 1,37 düşüşle 57,65 lirada seyrediyor.
SOKM Hisse Fiyatı - 04.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 8 Kasım’da 67,85 liraya kadar yükseldikten sonra sert düşüş gösterdi ve 29 Kasım itibarıyla 56,8 liraya kadar indi. Geçen ayın başına göre yüzde 10,42 oranında değer kaybı gösteren hisseler, yıllık bazda yüzde 152,88 kazançla işlem görüyor.

Garanti BBVA Yatırım, Arçelik hisselerini neden portföyünden çıkarttığını ise şu şekilde ifade ediyor: “Model portföyü daha dinamik ve etkin yönetmek adına yüzde 15 zarar-kes ve maksimum 150 gün listede kalma kuralları uygulamaktayız. ARCLK’i yüzde 15 zarar durdur kuralımızdan dolayı model portföyümüzden çıkarıyoruz.”

ARCLK kodlu hisseler TSİ 12:15 sularında yüzde 0,37 düşüşle 136,1 lirada geziyor. Hisseler, 4 Ekim’de 176,7 lira ile rekor kırdıktan sonra gerileme gösterdi ve 1 Kasım’da 133,6 liraya kadar indi. O tarihten itibaren hisseler 140 lira ortalama ile işlem görüyor. Aylık bazda yüzde 4’e yakın kayba işaret ederken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 51,76 kazanç gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.