Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Garanti Yatırım, Başkentgaz Paylarında Fiyat İstikrarı Sağlayabilecek

Garanti Yatırım tarafından yapılan özel durum açıklamasına göre kurum, Başkentgaz paylarına yönelik fiyat istikrarı işlemlerine bulunabilecek.
Garanti Yatırım, Başkentgaz Paylarında Fiyat İstikrarı Sağlayabilecek

Borsa İstanbul’un halka açık ilk doğal gaz şirketi, Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi (Başkentgaz) olacak. Halka arz büyüklüğü 1,7 milyar lira olarak açıklanırken, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. konsorsiyum lideri olarak görev yapacak.

Bugün Garanti Yatırım tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime göre; kurum Başkentgaz paylarına yönelik fiyat istikrarı işlemlerinde bulunabilecek. Payların ilk halka arzı kapsamında 28 Mayıs 2021 tarihinde KAP’ta yayımlanan İzahname’nin 26.5 maddesi uyarında payların borsada işlem göremeye başladığı tarihten itibaren 30 gün boyunca bu işlemleri yapabilecek.

Garanti Yatırım, bu işlemler sonucunda %5,1 oranındaki Başkentgaz pay sahipliğine de sahip olduğunu açıkladı.
Başkentgaz 2018 - 2021 Gelir Tablosu
Kaynak: Garanti Yatırım

Yapılan açıklamada, “Kurumumuz fiyat istikrarı kapsamında aldığı payları kendi adına ve Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. hesabına almaktadır. Bu itibarla ilgili payların mülkiyeti 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 509.maddesi kapsamında Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye aittir,” ifadeleri kullanıldı.

Garanti Yatırım’ın sağlayacağı fiyat istikrarı işlemlerine yönelik detaylı açıklamanın ise Pay Tebliği’nin 11. maddesi uyarınca fiyat istikrarına ilişkin işlemlerin sona erdiği günü takip eden işgünü KAP’ta duyurusunun yapılacağı bildirildi.

Başkentgaz payları BASGZ koduyla BIST Yıldız Pazar’da işlem görecek. Halka arz sonrasında 510 milyon liranın fiyat istikrarı için tahsis edileceği duyurulmuş ve bunun son yıllardaki halka arzlarda fiyat istikrarı için ayrılan en yüksek tutar olduğu belirtilmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum