Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA’nın Enflasyon Raporu Yüksek Geldi!

Memur ve emekli aylıklarına yansıtılacak enflasyon farkını ortaya koyacak olan Aralık ayı TÜFE verilerine ilişkin tahminler geliyor. Son tahmin yüksek oldu.
Garanti BBVA’nın Enflasyon Raporu Yüksek Geldi!
HABER GİRİŞ

Memur ve emeklilere verilecek 6 aylık enflasyon farkı oranı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yarın açıklayacağı Aralık ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileriyle netlik kazanacak. Kurumlar, yarınki veriler için beklentilerini paylaşmaya devam ediyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), yılın son ayında enflasyonun İstanbul özelinde aylık bazda yüzde 3,52, yıllık bazda ise yüzde 74,88 yükseldiğini açıkladı.

Bloomberg anketi sonuçlarına göre Aralık için aylık enflasyonda artış oranı yüzde 3,0, yıllıkta ise yüzde 64,9 olurken, Garanti BBVA Yatırım’ın tahmini biraz daha yüksek oldu.

Garanti BBVA Yatırım’ın hesaplamalarına göre Aralık ayı için enflasyon beklentisinde aylık artış yüzde 3.3, yıllık yüzde 65.3 olarak kayda geçti.

Banka raporunda, gıda enflasyonunun söz konusu dönemde yüzde 4,9’a çıkarak son 5 yıllık ortalamanın üzerinde yükseldiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yılın son ayında akaryakıt tarafında sınırlı bir düşüş olduğu ancak yıllık enflasyonda akaryakıt fiyatları kaynaklı enerji grubunda aşağı yönlü bir etkinin yaşanmayacağı tahmini yapıldı.

Raporda, “Yıllık manşet enflasyondaki artışta özellikle çekirdek ve gıda enflasyonundaki yükselişin etkili olduğunu tahmin ediyoruz. Özellikle gıda grubunda düşük baz etkisinin yıllık enflasyonda yukarı yönlü etki yaptığını düşünüyoruz” tespiti yer aldı.

Düzenleme Gelmezse Akaryakıt Fiyatları Otomatik Artacak

Raporda, vergi zammı düzenlemelerine de dikkat çekildi. Buna göre akaryakıt fiyatlarına uygulanan vergide yeni bir düzenlemeye gidilmemesi halinde bu ay geçmiş enflasyona endeksli otomatik fiyat artışının yaşanacağı belirtildi.

Yüzde 60’a yakın oranda belirlenen yeniden değerleme oranının ise bir sonraki enflasyon verisini yükselteceği kaydedildi. Yen yılda zamlanan vergilerin Ocak enflasyonunu yukarı taşıyacağı notu düşüldü.

Asgari Ücrete Merkez’in Tahmininin Üzerinde Artış Yapıldı

Raporda, Merkez Bankası’nın ücretten enflasyona geçişkenliği her yüzde 10 artış için 1-1.5 puana yakın artış olarak hesapladığına atıf yapılan raporda, yeni asgari ücrete gelen zam ortaya kondu.

Ocak ayı itibarıyla geçerli olacak asgari ücrete gelen yüzde 49,11 oranındaki zammın, Merkez Bankası’nın yüzde 36 olan sene sonu enflasyon tahmininin üstünde olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.