Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Garanti BBVA’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi

Garanti BBVA, Beyçelik Elawan Renewables Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ ile rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımını duyurdu.
Garanti BBVA’dan Yenilenebilir Enerji Hamlesi
HABER GİRİŞ

Garanti BBVA, Beyçelik Elawan Renewables Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ ile rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımları için ek finansman sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Bankadan yapılan açıklamaya göre Yahyalı Rüzgar Enerji Santrali yatırımı ve kapasite artırımları kapsamında Garanti BBVA’nın sağladığı finansman tutarı 145 milyon dolara ulaşacak.

Beyçelik Holding ve Japonya merkezli Orix Grubu’nun hissedarı olduğu İspanyol şirketi Elawan Energy ortaklığında alınan kararla 60 megavatlık hibrit güneş enerji santrali devreye alınacak. Bu hamle ile 82,5 megavatlık kurulu güçle faaliyette olan rüzgar enerji santralinin kapasitesi 91,5 megavata yükseltilecek. Projenin toplam yatırım tutarı ise 180 milyon doları aşacak.

Toplam kapasitesi 150 megavatı aşacak olan projede 27 rüzgar türbiniyle 108 bin güneş paneli birlikte çalışacak ve yılda 380 milyon kilovatsaatlik yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi gerçekleştirilecek.

Tam kapasiteyle faaliyete geçince Türkiye’nin enerji ithalatının azaltılmasına katkı sağlayacak olan santralin yıllık yaklaşık 200 bin ton karbon emisyonununu engelleyeceği tahmin ediliyor.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten anlaşmaya ilişkin açıklamasında Garanti BBVA olarak, Türkiye’nin net sıfır karbon hedefine ulaşmasına katkı sağlayacak projelerin parçası olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Akten sözlerinin devamında, “Bu projeyi finanse ederken uluslararası ortaklı bir şirketle çalışarak bu alanda ne kadar güçlü olduğumuzu bir kere daha gösterdik. Yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığı yenilenebilir enerji sektöründe müşterilerimize finansman çözümleri sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.