Yatırım yapmaya başla!

Garanti BBVA/Atay: “Konut Zammı Kapıda, Alımın Tam Zamanı”

Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Atay, yakın zamanda konutlarda zamlanma olacağını öngördü ve alım yapmayı düşünen tüketicilerin hızlı davranması gerektiği konusunda uyardı.
Garanti BBVA/Atay: “Konut Zammı Kapıda, Alımın Tam Zamanı”

Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında bazı açıklamalarda bulundu. Burada konut ve inşaat sektörünü ele alan Atay, özellikle inşaatta son dönemde büyük bir hareketlilik gördüğünü aktardı.

İnşaat sektöründeki canlanmanın reel piyasa üzerinde de direkt olarak etki ettiğini söyleyen Atay, yeni konut üretimi olmadığına dikkat çekerken bu yıl 2018 yılına göre yeni bina inşaatının %70 oranında azaldığını belirtti. Bununla birlikte yatırımcıların elindeki stokları eritmeye çabaladığını belirtti.

Şu an konut fiyatlarındaki avantaja değinen Atay, pek çok bankanın konut kredilerini indirdiğine dikkat çekti ve tüketicilere bu fırsatları değerlendirmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Şu An Konut Alımı Avantajlıİnşaat malzemeleri ile konut üretimi maliyetlerindeki artışa değinen Atay, buna rağmen konut fiyatlarına zam yapılmamasının altını çizdi. Ardından bu sıralar ard arda gelen konut zamlarındaki indirime dikkat çekti ve söz konusu bu indirimlerle birlikte konut fiyatlarının zamlanacağı konusunda tüketicileri uyardı, kendisi için uygun evi bulanların geç kalmaması gerektiğini ekledi.

Konut alımı için en uygun dönemin içinde olduğumuzu belirten Atay, yeni projelere başlamak için de zamanın uygun olduğunu belirtti.

Konut Alımı için En Uygun DönemYatırımcıların ellerindeki stok konutlarını eritmeye başlamasıyla birlikte kısa vadede yeni dairelerin inşaa edilmesine ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Ardından yeni daire inşaatına şu an başlanması halinde gelecek dönemlerde artan talebi karşılamak için uygun bir pozisyon alınacağını söyleyen Atay, tüm bunlarla birlikte kısa bir süre içinde inşaat sektöründe yeniden canlanma öngördüğünü belirtti.

Konuyla ilgili görüş bildiren Koçak ise faiz oranlarındaki düşüşe dikkat çekerek bunun olumlu etkilerinin piyasalarda görülmeye başlandığını belirtti. Buna rağmen istenilen seviyeye henüz ulaşılmadığını, faiz oranlarının tek haneli rakamlara gelmesini istediklerini söyledi.

Diğer taraftan Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu da benzer açıklamalarda bulunmuş, faiz indirimlerinin etkisiyle konut sektörünün kısa zamanda canlanacağını öngörmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum