Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA, 3. Çeyrekte Kârını Beş Kat Artırdı

Garanti BBVA’nın üçüncü çeyrek performansı beklentilerin üstünde geldi. Şirket kârını 5’e katladı ve güçlü bir performans sergiledi. İşte detaylar;
Garanti BBVA, 3. Çeyrekte Kârını Beş Kat Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında yer alan Garanti BBVA, finansal raporunu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu. 2022’nin 3. çeyreğinde oldukça olumlu bir performans sergileyen şirket, 17,1 milyar TL olan beklentileri aşarak mevcut yılda 17,5 milyar TL net kâr elde etti. Geçen yılın aynı döneminde söz konusu rakam 3,8 milyar TL’ydi.

Veriler gözlemlendiğinde ilk 9 ayda kârını yüzde 307 artırdı ve 38,6 milyar TL’ye çıkardı. Şirket, özkaynak kârlılığını yüzde 49, aktif kârlılığını ise yüzde 5’e yükseltti.

Yılın ikinci çeyreğinde 49,6 olan ortalama özkaynak kârlılığı, üçüncü çeyrekte yüzde 57,1’e çıktı.500 milyon TL serbest karşılık ayrıldı.

Faiz Gelirinde Büyük Artış

Şirketin net faiz gelirlerinde de büyük artış görüldü. Yıllık çekirdek net faiz gelirlerinde 19,3 milyar TL artış gerçekleşti.

Geçen yılda yüzde 3,6 olan kredi takip oranı, mevcut yılda yüzde 2,9’a düştü. Toplam provizyonlar 37,2 milyar TL’yi buldu.

GCM Yatırım Banner

Şirketin istatistiklerdeki olumlu seyri ücret ve komisyonlara da yansıdı. Banka, son çeyrekte net ücret ve komisyon gelirini 4,9 milyar TL’ye çıkardı. Mevcut yılın 9 aylık sürecinde kümülatif net ücret ve komisyon gelirini 12 milyar TL’ye artırdı.

Operasyonel giderler yüzde 82 artışla 18,4 milyar TL’ye yükseldi. Bilançodaki toplam serbest karşılıkları bu çeyrekle 8 milyar TL oldu.

Bankanın TÜFE’ye endeksli tahvil geliri çeyreksel bazda yüzde 198 oranında arttı ve 11,1 milyar TL’ye çıktı. Dokuz aylık süreçte ise yüzde 359 yukarı yönlü seyrederek 18,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.