Yatırım yapmaya başla!

Garanti Bankası’nın İspanyol Ortağından Türkiye’ye Bağlılık Yorumu Geldi

Garanti Bankası'nın hakim ortağı olan İspanyol BBVA, Türkiye'ye olan bağlılıklarının devam ettiğini açıkladı. İşte bankacılık sektörünün devlerinden yorumlar;
Garanti Bankası’nın İspanyol Ortağından Türkiye’ye Bağlılık Yorumu Geldi

Garanti Bankası’nın yüzde 49,85 oranındaki hisse senedine sahip olan BBVA, AA muhabirinin sorusuna yazılı yanıt verdi. Türkiye’ye olan bağlılıklarının devam ettiğini ve Türk bankasındaki mevcut konumdan rahat olduklarını dile getirdi. Bankada sahip oldukları hisse senedi sayısına dikkat çekerek, BBVA Grubu’nun toplam aktiflerinin yüzde 11’ini oluşturduğu belirtildi.

BBVA, Türk lirasındaki değer kaybının gruba etkisinin sınırlı olduğunu ve salgın riskinin bulunmadığını ifade etti.

BBVA Grupta Salgın Riski Bulunmuyor

BBVA’nın ana şirket ile iştirakler ya da iştiraklerin kendi arasında herhangi bir transfere izin vermeyen çok yönlü giriş stratejisi uyguladığını açıkladı. Bu nedenle de grupta salgın riskinin bulunmadığını ifade etti. Yaşananlar sonucunda ne Türkiye’ye ne de Garanti’ye olan bağlılıklarının değişmediğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca BBVA, şirketteki mevcut konumlarını rahat bir şekilde sürdürmeye devam ettiklerini de söyledi.

Şirketteki Mevcut Konumlarını Rahatlıkla Sürdürüyorlar

Alınan önlemlere de dikkat çeken BBVA, 2014 yılında toplam portföyün yüzde 35’inden daha azını oluşturan döviz cinsinden kredi portföyünü, 2017 yılında yüzde 8 daha da azalttıkları ve enflasyona bağlı tahvillerin ağırlığını da yüzde 37’den yüzde 50’ye çıkardıklarını kaydetti.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise “herkesin parası, mevduatı bankacılık sistemin ve emniyette” diye yorum yaptı.

Hakan Ateş Herkesin Parası Güvende

AA muhabirine yaptığı açıklamada, spekülatif ataklara dikkat çeken Ateş, durumun biraz heyecan yarattığını da belirtti. Hane halkına, bütün partilere ve basına, duyarlı davranışları için teşekkür etti. Türkiye’nin son 10 – 15 yıldır çok tedbirli hareket ettiğini ifade etti.

Ateş; BDDK, Hazine ve Merkez Bankası’nın büyün bankacılık sistemiyle birlikte doğru tavırları zamanında alınabildiğini söyledi.

Türk Lirasına Doğru Hamleler Geldi

Doğru yerde ve zamanda gelen hamlelerin işe yaradığını ifade eden Ateş, “ATM’lerimize olabildiğince efektif yükledik. Bugün itibariyle bankacılık sisteminin kullanabileceği limit 50 milyar dolardır. Bir de 20 milyar dolar swap imkanı var. Toplam 70 milyar dolar,” dedi. Ateş, herkesin parasının ve mevduatının bankacılık sistemi içinde güvende olduğunu ifade etti ve 2001 krizi sonrasında bankaların tecrübelendiğini belirtti.

Hakan Ateş, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bir tereddüt olsa bile Kredi Garanti Fonu ile toparlanma yaşandığını ifade etti.

Kredi Garanti Fonu ile Toparlanma Yaşandı

KGF’ye 20 milyar lira diye başlayıp 250 milyar liraya çıkıldığını söyledi ve problemli kredilerin yüzde 1’i bile bulmadığına dikkat çekti. Piyasanın bu imkanlarla rahatlatılması gerektiğini söyleyerek, “bankalar sağlamdır, yeter ki piyasadaki esnaf, özellikle KOBİ’ler birbirine krediyi kesmesin. Bütün kurumlar birbirine güvensin. Eskiden olan şey ile şimdi olan arasında önemli bir fark yok. Spekülatif atakların önü TCMB’nin kararlarıyla kesildi,” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum