Yatırım yapmaya başla!

Garanti Bankası Genel Müdürü Piyasaların Son Durumunu Değerlendirdi

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, döviz kurlarındaki artışın nedenlerini ve piyasalardaki son durumu değerlendirdi.
Garanti Bankası Genel Müdürü Piyasaların Son Durumunu Değerlendirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin rahip Brunson davası adı altında, Türkiye’ye adeta bir ekonomik savaş açması, birçok ülke tarafından eleştirilirken, yurt içinden bu durumun üstesinden gelmek için çeşitli önlemler alınmaya başlandı bile. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maruz kaldığımız şeyin ekonomik bir saldırı olduğunu söylerken, ABD’nin sadece Türkiye’yi değil, birçok ülkeyi de hedef aldığını belirtti.

Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil ise kurlardaki rekorları anlamlandıramadığını ve bankacılık sektöründe bir sıkıntı olmadığını söyledi. Erbil, katıldığı programda son günlerde piyasalardaki durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erbil, sermayelerinin çoğunun TL cinsinden olduğunu ve son dönemde ciddi bir mevduat çıkışı olmadığını söyledi.
Alınan tedbirlerin, tüm kurumların hızlı ve tek vücut halinde hareket edip halkın sağduyulu bir şekilde davranmasının olumlu sonuçlarının alındığını ve ciddi bir mevduat çıkışı olmadığını belirten Erbil, gelinen noktaya bir bankacı olarak anlam veremediğini söyledi. Müşterilerin 2 milyar dolara yakın dolar satışı yaptığını bildiren Erbil, bu durumun vatandaşın sağduyusunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Kimsenin bankacılık sektörünün çok fazla sıkıntıya gireceği yönünde bir beklentiye girmemesini istedi.

Türk lirası likiditesinin en kötü durumlarda bile Merkez Bankası’ndan temin edilebildiğini, esas sorunun yabancı para likiditesi olduğunu söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü, bu alandaki talebin de zaten azalmaya başladığını dile getirdi.

Son günlerde sosyal medyada panik ortamı yaratılan paylaşımlara da değinen Erbil, Türkiye’nin vizyonu belli bir ülke olduğunu, global ekonomide önemli bir oyuncu olduğunu ve daha da güçlendiğini dile getirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun attığı adımların en azından sermaye yeterlilik anlamında sektörü rahatlattığını dile getiren Ali Fuat Erbil; “Kur diğer bileşenleri sabit tuttuğumuzda, sermayemizi direk etkiliyor..Çok kabaca ortalama bankacılık sektörü için %10’luk devalüasyon bankaların ortalama sermayesinden 50 baz puan yiyor. Yani 6’dan 6.6’ya giden kur % 15.5 olan sermaye yeterlilik rasyosunu %15’e indiriyor. Dolayısıyla en fazla etkilenen yer burası.” ifadesini kullandı.

Faiz konusu hakkında yöneltilen soruya ise artış olabileceğini ancak hiçbir şekilde düşüş beklemediğini söyleyerek cevap verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum