Yatırım yapmaya başla!

Garanti Bankası 2018’de 6 Milyar 706 Milyon TL Net Kar Sağladı

Garanti Bankası, 2018 yılında 6 milyar 706 milyon 605 bin TL net kar elde etti. Bankanın genel müdürü Fuat Erbil, açıklanan finansal tablo rakamlarını değerlendirdi.
Garanti Bankası 2018’de 6 Milyar 706 Milyon TL Net Kar Sağladı

Garanti Bankası 2018 finansal sonuçlarına göre, geçtiğimiz yıl 6 milyar 706 milyon 605 bin TL net kar elde ederken, bankanın aktif büyüklüğü 399 milyar 153 milyon 601 bin TL oldu. Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Garanti’nin 2018 yılında aktif karlılığı %1,7 seviyesinde gerçekleşti. Ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek ise 311 milyar 176 milyon 277 bin TL seviyesinde gerçekleşti.

Garanti Bankası’nın özkaynakları 46 milyar 886 milyon 842 bin TL seviyesinde oldu.

Bankanın ortalama özkaynak karlılığı %15 seviyesinde gerçekleşirken, sermaye yeterlilik oranı %16,52 oldu. Yasal mevzuat ve uluslararası uygulamalar doğrultusunda, vergi karşılıkları, beklenen zarar karşılıkları ve diğer karşılıklar dahil toplam 13 milyar 42 milyon 863 bin TL karşılık ayrıldı.

Toplam krediler %10,6, yabancı para cinsinden krediler %10 ve Türk lirası cinsinden krediler %11 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde tüketici konut kredileri pazar payı %12,2, tüketici kredi kartları hariç bireysel krediler pazar payı %12,4, müşteri mevduatı pazar payı ise %11,1 oranında gerçekleşti. Müşteri mevduatı 238 milyar 854 milyon 659 bin TL oldu.

Bankanın donuk alacak oranı geçtiğimiz yıl %5,18 düzeyinde kaydedildi.

Desteklerin devam edileceği bildirilen açıklamada sermaye yeterliliği oranı %16,52 olarak bildirildi. Tabloya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, 2018’in hem sektör hem de ülke ekonomisi için oldukça hareketli geçen bir yıl olduğunu, ihtiyatlı risk politikası, proaktif yönetim ve başarılı çalışanlar sayesinde güçlü bilançolarını korumaya devam ettiklerini söyledi.

Erbil, yüksek sermaye yeterlilik rasyosunun verdiği güvenle ülke ekonomisine 311 milyar TL katkıda bulunduklarını, 2018’i TL kredilerde, özel bankalar arasında tüm ürünlerde pazar payı kazanarak kapattıklarını dile getirdi.

Fuat Erbil, fonlama tarafında da mevduat odaklı ve dengeli yaklaşımlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Bireysel kredi ve kredi kartlarındaki lider pozisyonlarını koruduklarını belirten Erbil, sene başından bu yana kredi oranlarını 14 puan iyileştirdiklerini, borçlanma programı çerçevesinde son çeyrekte yurt dışı piyasalardan toplam 1,3 milyar doları aşan finansman sağladıklarını, bu işlemin 2018’in son çeyreğinin en uzun vadeli ve en yüksek montanlı borçlanması olduğunu aktardı. Elde edilen fonlamayla piyasaya sağladıkları bu desteği sürdürmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, World Finance Magazine tarafından Türkiye’nin En İyi Dijital Bankası ödülüne layık görüldüklerini belirtti.

Garanti Cep’in ise Türkiye’nin En iyi Mobil Uygulaması unvanını aldıklarını söyleyen Erbil, 2018’de tüm şube ve hizmet modelinde dönüşümü tamamladıklarını, bunun yanında dijital kanalları ve yeni teknolojileri geliştirmeye devam ettiklerini anlattı. Bu doğrultuda saha etkinliğini artırarak müşterilere daha hızlı hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi. Banka olarak stratejilerinin temelini oluşturan, müşteri ve iş modeline uygun yatırımlarla sektörde öncü olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum