Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GARAN için Hedef Fiyat Beklentisi Uçuşa Geçti

TCMB’nin faizde indirime gitme senaryosu Garanti Bankası’nın borsada izleyeceği yola ilişkin de belirleyici oldu. Hisseler için beklenti büyük.
GARAN için Hedef Fiyat Beklentisi Uçuşa Geçti
HABER GİRİŞ

Borsadaki düşüş sarmalı sona erdiğinde özellikle yabancı yatırımcıların ilk tercihi olmaya potansiyel bankacılık sektöründe hisseler için hedefler yukarı gitmeye devam ediyor. Hisselerinde yükseliş beklenen yeni isim Garanti Bankası oldu. Bankanın GARAN kodlu hisseleri için İş Yatırım’dan hedef fiyat raporu geldi.

İş Yatırım’ın bugün paylaştığı değerlendirme notunda, Garanti Bankası’nın var olan yüksek kârlılığına atıf yapıldı.

Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine bu senenin son çeyreğinde başlayacağı tahmininin yer aldığı raporda, sıkılaşma adımlarının gevşetilmesiyle Garanti Bankası’nın 2024 kapanışından 2025 yılının geneline kadar kârlılığını artırabileceği kaydedildi.

Bankanın faiz indirim döngüsünden çok olumlu etkilenmesinin beklendiği belirtilen raporda şu ifadelere yer verildi:

“Bankanın 2024’ün ilk çeyreğinde ortaya koyduğu ve benzer bankalara göre çok daha kuvvetli gözüken karlılığının; yapısal olarak daha güçlü duran marj gelişimi ile genel karlılığa çok olumlu katkı veren faiz dışı gelir tabanının gücü sayesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Garanti Bankası özellikle ilk çeyrek sonuçlarıyla karlılık anlamında benzer bankalara göre çok daha iyi bir performans ortaya koydu.”

GCM Yatırım Banner

Garanti Bankası’nın bu yıl net ücret ve komisyon gelir artışını yıllık bazda iki kat artırabileceği beklentisinin paylaşıldığı değerlendirmede, banka için net kâr beklentisi bu sene için yüzde 27, 2025 ve sonrası için ise yüzde 38 oranlarında artış yönlü oldu.

Tüm bu beklentiler ışığında GARAN için hedef fiyat 108 liradan 165 liraya çıktı. İş Yatırım’ın önerisi “al” yönünde devam etti. GARAN için pozitif değerlendirmelerin yapıldığı günde hisseler artıda kayda geçti. Yıllık primi yüzde 300’e koşan GARAN, yazım anında 120 liradan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.