Yatırım yapmaya başla!

Gana’da Irkçılıkla Suçlanan Mahatma Gandhi’nin Heykeli Kaldırıldı!

Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin ruhani lideri Mahatma Gandhi’nin Gana’daki heykeli ırkçılık suçlamaları nedeniyle kaldırıldı. Detaylar aşağıda;
Gana’da Irkçılıkla Suçlanan Mahatma Gandhi’nin Heykeli Kaldırıldı!

Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin ruhani lideri Mahatma Gandhi’nin Gana’daki heykeli, ünlü isim hakkındaki ırkçılık suçlamalarının ardından kaldırıldı. Yapılan protestolar ve verilen dilekçelerin ardından Gana Üniversitesi’ndeki Mahatma Gandhi heykelinin kaldırılması, tüm dünyada yankı uyandırdı.

Üniversite sözcüsü Stella Amao, dün CNN’e verdiği demeçte üniversite kurulunun hükümete verdiği dilekçenin ardından Gana Dışişleri Bakanlığı ve Bölgesel Entegrasyon’un heykelin kaldırılmasını onayladığını dile getirdi.

2 yıl önce dikilen Gandhi heykelinin, Gana Üniversitesi’nde öğrenciler ve fakülte üyeleri arasında protestolara neden olduğu kaydedildi.

 Mahatma Gandhi’nin Heykeli Protestolar Sonucunda Kaldırıldı!Gandhi’nin heykelinin kaldırılmasını isteyen göstericiler, Change.org aracılığıyla düzenledikleri imza kampanyasında Gandhi’yi bir ırkçı olarak tanımlayarak Afrikalı figürlerin heykellerine öncelik verilmesi gerektiğini savunmuşlardı. Hayatı boyunca barış ve eşit haklar için çalışmış biri olarak tanınan Gandhi’nin 21 yıl boyunca Güney Afrika’da yaşadığını ancak onun Afrika kıtasına ilişkin bazı ilk yazılarının ırkçı düşünceleri yansıttığını savunmuşlardı.

Bu yazılardan bazılarına atıfta bulunan göstericiler, bağımsızlık liderinin siyah Güney Afrikalılar hakkında ırkçı yorumlar yaptığını iddia etmişlerdi.

 Mahatma Gandhi’nin Heykeli Kaldırıldı!Dilekçede de; “Tarihçiler, biz kampüsümüzde onun heykelini dikerken Gandhi’nin siyah ırka karşı merhametsiz olduğunu nasıl öğretip açıklayacak?” ifadelerine yer verilmişti. Gana’nın eski hükümeti de iki yıl önce patlat veren protestoların ardından heykeli kaldıracağını söz vermiş ancak heykel bu zamana kadar aynı yerinde sabit kalmıştı.

Gana Üniversitesi Afrika Çalışmaları Enstitüsü’nün dil, edebiyat ve drama başkanı Obadele Kambon da heykeli indirmek için çağrıda bulunmuştu.

Konuyla ilgili açıklamasında da, Mahatma Gandhi’nin hayattayken söylediği sözlerin Güney Afrikalılarla olmak istemediğini gösterdiğini belirterek; “neden ölümünden sonra onun heykelini kampüsümüze alarak onunla birlikte olmak isteyelim” demişti. Nihayetinde tüm bu protestolar sonuç verdi ve karar tartışmalı olsa da heykel kaldırıldı. Şimdi gözler Doğu Afrika’da bulunan Malavi’ye çevrildi. Çünkü oradaki aktivistler de Blantyre şehrine kurulan Gandhi heykelini protesto ediyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum