Yatırım yapmaya başla!

Game of Thrones’ta Kimlerin Öleceğini Tahmin Eden Algoritma Geliştirildi!

Adeta spoiler makinesi! Game of Thrones'un gelecek bölümlerinde hangi karakterler ölecek? İşte bu algoritma dizide kimlerin ölüme daha yakın olduğunu ortaya çıkarıyor!
Game of Thrones’ta Kimlerin Öleceğini Tahmin Eden Algoritma Geliştirildi!

İzlediğimiz dizi ve filmlerle ilgili komplo teorileri üretmeye bayılıyoruz! Özellikle de Game of Thrones, üzerine onlarca teori kurulabilecek kapasiteye sahip bir yapım. İlk sezonlarında ana karakterler olarak gördüğümüz birçok önemli ismini hayatını kaybetmesi, bu teorilerin giderek artmasına ve dizi hayranlarında kurtulması zor bir saplantı haline gelmesine neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde başlayan dizinin yeni sezonu ise içimizdeki Taht Oyunları ateşini yeniden körükledi. Peki, dizinin son bulmasına sadece 2 sezon kalmışken, Game of Thrones’un hangi karakterleri ölümle buluşacaktı? “Bu insanların işi gücü yok mu” diyebilirsiniz. Fakat Game of Thrones hayranı olan Avrupalı bir doktora öğrencisi, dizide hangi karakterlerin ölüme daha yakın olduğunu gösteren bir algoritma geliştirdi!

Ölümleri Gösteren Algoritma Nasıl İşliyor?

Ölümleri Gösteren Algoritma Nasıl İşliyor?İlk bölümünden itibaren hayretlerle izlediğimiz bir dizi olan Game of Thrones, “ölürse dizi biter” anlayışını da tamamıyla silip atmıştı. İşte Game of Thrones dizisinin bu şaşırtıcı özelliğinden ilham alan doktora öğrencisi Milan Janosov da 3.000 kıvrıma ve 400 boğuma sahip bir algoritma geliştirmeyi başardı.

2018 yılında son bulacak olan Game of Thrones’un finaline kadar hangi karakterlerin hayata gözlerini yumacaklarını gösteren bu algoritma; karakterlerin sosyal önemlerini, 7 farklı sosyal etkileşim mantığı kullanılarak analiz ediyor. Yapılan bilimsel analizler ışığında ise Game of Thrones karakterlerinden hangilerinin ölüme daha yakın olduklarını tahmin ediyor.

Game of Thrones Karakterlerinin Ölüm Haritası

Game of Thrones Karakterlerinin Ölüm HaritasıJanosov tarafından geliştirilen algoritmanın çıkartmış olduğu ölüm haritasının bir kısmını spoiler kutucuğu içerisinde sizlerle paylaşacağız. Çünkü bu algoritmanın doğruluk oranı oldukça yüksek gibi görünüyor.

Öncelikle Ramsay Bolton’un psikopatlığına maruz kalıp, çeşitli işkencelerden geçen Theon Greyjoy, adeta ölümsüzlüğünü ilan ediyor. Aktarılan detaylara göre Greyjoy’un ölüm oranı sadece %0.05 olarak görülüyor. Theon’un aksiyon Oberyn Martell’in kızı Tyene Sand ise tabiri caizse ölümle dans ediyor ve oldukça yakın bir zaman diliminde hayata gözlerini yumacak gibi görünüyor.

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm Spoiler Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm SpoilerGame of Thrones’un bu hafta yayınlanan 7. sezon 2. bölümünden önce meydana getirilen bu algoritma, şimdilik ikide iki yapmış gibi görünüyor. Çünkü bu bölümde Theon, kız kardeşi Yara’yı amcası Euron’un ellerinde bırakarak, denize atlayıp kaçmış ve o hengamenin içerisinde yine hayatta kalmıştı. Martell’in kızı Tyene ise annesini korurken Euron’un adamları tarafından yakalanmıştı.
Game of Thrones Detaylı Ölüm Haritası! Game of Thrones Detaylı Ölüm Haritası!Paylaşılan ölüm haritasının zirvesinde %95 ile Tyene yer alıyor. Bu ismin hemen arkasında ise milyonlarca hayranın favori karakterlerinden Daenerys Targaryen’in yer alması fazlasıyla şaşkınlık yaratıyor. Stark Hanesi’nden ise önce Arya, sonra Brandon ve Sansa hayata gözlerini yumabilirler gibi görünüyor. Fakat bu olasılığın gerçekleşme ihtimali Dany’ninkinden oldukça az. Jon Snow, Tyrion Lannister, Cersei ve Jorah Mormont ise kefeni yırtmayı başarıyorlar.

Gerçek Dünyaya Entegre Edilebilir!

Gerçek Dünyaya Entegre Edilebilir!Algoritma tarafından yürütülen tahminler gerçeğe dönüştükleri takdirde Game of Thrones tamamıyla dumura uğratan bir dizi olarak televizyon tarihine geçebilir. Ayrıca geliştirilen bu alforitma, yapay zekaya kolaylıkla entegre edilerek gerçek dünya ile ilgili bazı tahminlere ulaşmamızı sağlayabilir. Sağlık ve pazarlama konularının yanı sıra borsa, sanal para ve hisse senedi gibi finansal içerikler hakkında da gerçekleşme olasılığı yüksek tahminlerde bulunabilir.

Gerek pazarlama gerek finans gerekse sağlık gibi birçok alanda büyük farklar yaratabilecek kapasiteye sahip olan bu algoritmanın ne kadar gerçekçi olduğunu önümüzdeki bölümlerde göreceğiz. Peki, sizce geliştirilen bu algoritmanın Game of Thrones dizisindeki ölümleriyle ilgili tahminleri gerçeğe dönüşecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum