Yatırım yapmaya başla!

Game of Thrones’tan Makroekonomi Dersi!

Game of Thrones: Makroekonomiye Giriş 101 dersine hoş geldiniz! Açın eski sezonları yazılı yoklama yapacağız! Huzurlarınızda Game of Thrones'tan çıkarılabilecek makroekonomi dersleri!
Game of Thrones’tan Makroekonomi Dersi!

Basit bir televizyon dizisinden öte bir yapım olan Game of Thrones, bazı sektörlere darbe vururken, kazancını 5 milyar dolara yükselterek de bizleri şaşkına uğratmayı başarmıştı. Aslında bu dizi sadece fantastik yaratıklardan, hanelerin entrikalarından ve güç savaşlarından ibaret bir yapım değildi. Bünyesinde barındırmış olduğu birçok detayla da adeta izleyicilere ders vermeyi başarıyordu.

Dizide pek fazla gözler önüne serilmese de ekonomik faktörler de oldukça önemli bir yer ediniyordu. Hatta bu faktörler dizi dışına da taşıyor, Game of Thrones çekildiği ülke olan İzlanda ekonomisini şaha kaldırıyordu. Hal böyle olunca “dizide kim ölecek” ya da “yeni bölümlerinde neler olacak” sorularının yanına “Game of Thrones dizisi neden bu kadar başarılı” sorusu da ekleniyordu. Şimdi ise Associated Press ajansının ekonomi yazarları Game of Thrones dizisini başarılı kılan gizli bir özelliğe değiniyorlar.

İşte Game of Thrones dizisinden çıkarılabilecek makroekonomi dersleri;

Silah Sanayisinin Gelişmemiş Olması!

Silah Sanayisinin Gelişmemiş Olması!Günümüz teknolojisi, belki de en çok silah sanayisine yarıyor. Uçaklar, füzeler, İHA’lar, ultra teknolojik makineler ve daha niceleri savunma sanayisinin değişmezleri haline geldiler. Game of Thrones dizisinde ise “kitle imha silahları” olarak nitelendirilebilecek ejderhalara ve Ak Gezenler’e karşı koyabilecek doğru düzgün bir teknolojik icat geliştirilmedi.

Aslında Ak Gezenler’i alt edebilecek silahların Valyrian Çeliği ve Ejderha Camı oldukları biliniyor. Fakat dizinin 7. sezonuna kadar bu gerekli silahların seri üretimi yapılmadı. Ayrıca Dany’nin ejderhalarıyla baş edebilecek bir icat da meydana getirilmemişti. Fakat …

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölümü Spoiler! Dizinin 7. sezonunun 2. bölümüyle birlikte savunma sanayinde gelişmeler gerçekleşmeye başladı. Jon Snow, Ejderha Camı’nı seri üretime geçirebilmek için Daenerys ile anlaşmaya karar verdi. Cersei ise Dany’nin ejderhalarını avlayabilecek güçte bir silah tasarlattı.

Ortaçağ Avrupa’sı ile Benzerliği!

Ortaçağ Avrupa'sı ile Benzerliği!Diziyle ilgili bir diğer dikkat çekici benzerlik ise Ortaçağ Avrupa’sı ile neredeyse aynı ekonomik gelişmelere sahip olmasıdır. 1000 ila 1500’lü yılların Avrupa’sında da Westeros’taki gibi gözle görülür bir büyüme yaşanmadı. Aksine yaşanan olaylar ve çatışmalar ekonomiyi durma noktasına getirdi.

Yedi Krallık’ta yaşanan yol ayrımları ve yönetimlerdeki beceriksizlik de Ortaçağ Avrupa’sı gibi ekonomide durağan bir döneme girilmesine neden oldu. Dönemin Avrupa’sının bu süreç boyunca sadece binde 3’lük büyüme kaydettiği aktarılırken, bu oranın neredeyse Westeros ile aynı olduğu belirtiliyor.  

Şiddet ve Büyümenin Ters Orantısı!

Şiddet ve Büyümenin Ters Orantısı!Elbette ki ekonomik ilerlemelerin önündeki en büyük engel şiddetti. Dönemin Avrupa’sında biraz da olsa ekonomik ilerleme kaydeden ülkeler, önceki sezonlarda dizinin “etliye sütlüye pek fazla karışmayan” hanesi Greyjoy’lar gibi hedef seçiliyor ve bu toplumlarda şiddet boy göstermeye başlıyordu.

Genellikle “yağma” usulü bir ekonomik modele sahip olan dizideki haneler fazlasıyla Ortaçağ’ın Avrupa’sındaki ülkelere benziyorlar. Modern ekonominin babası Adam Smith’in de klasik iktisatta belirttiği gibi “şiddet Ortaçağ toplarının büyümelerini engellemiştir”.

Westeros’un Dünya Bankası!

Westeros'un Dünya Bankası!Aslında dizinin ilk sezonunda Demir Taht’ın 6 milyon Altın Ejderha borcu olduğu biliniyordu. Fakat borcun kime ya da hangi kuruma olduğu konusu açıklanmamıştı. Rahmetli Eddard Stark, bu borcu öğrendiğinde tabiri caizse kalpten gidecekti.

Iron Bank BraavosBraavos’un Demir Bankası (Iron Bank of Braavos) ile ilk olarak tanışmamız Game of Thrones’un 3. sezonunda gerçekleşti. Hanelerin savaş için kredi çektikleri, Yedi Krallık’ın tek ve en büyük bankası olan Braavos’un Demir Bankası’na neredeyse borcu olmayan kimse yok.

Iron Bank of BraavosHatta “Lannisterlar her zaman borçlarını öderler” sözünü bile çürütmeyi başaran Braavos’un Demir Bankası, milyonlarca borç takan Lannisterlara her an haciz getirebilir. Şakayı bir yana bırakıp, biraz derine inildiğinde dizide finans kurumlarından nefret edilse de bankaların Westeros topraklarında da önemli bir rol oynadığına şahitlik ediyoruz.

Ortak Hareket Edilememesi!

Ortak Hareket Edilememesi!Belki de dizideki hane ve toplulukların en büyük sorunu ile yazımızı sonlandırıyoruz. Ak Gezenler tehdidini bilmelerine rağmen, halen daha Westeros’ta “sidik yarıştıran” kral ve kraliçeler, bu tehdidi görmezden gelmekte kararlı gibi görünüyorlar. Böylece bu tehdit, onları taht savaşından daha büyük bir felakete itiyor, fakat Westeros’un önde gelenleri büyük resmi görmekten git gide uzaklaşıyorlar.

Uzmanlara göre; Ak Gezen tehdidini görmezden gelenler için “kış erken gelecek”. Peki, Game of Thrones’un bünyesinde barındırmış olduğu makroekonomik detaylar hakkında sizler neler düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum