Yatırım yapmaya başla!

Game of Thrones İzlanda Ekonomisini Şaha Kaldırdı!

Bir anda hayatımıza giren ve son yılların en iyi dizilerinden bir tanesi olan Game of Thrones (Taht Oyunları), İzlanda Kronu'nu şampiyon yaparak, ülke ekonomisini adeta şaha kaldırdı!
Game of Thrones İzlanda Ekonomisini Şaha Kaldırdı!

Son yılların en bilindik ve en sevilen dizisi Game of Thrones (Taht Oyunları), İzlanda ekonomisini yeniden ayağa kaldırdı! Küresel finans kriziyle birlikte bankacılık sistemi çöken İzlanda, tamı tamına 9 yıl sonra yeniden piyasalara “merhaba” demişti. Fakat Game of Thrones dizisi İzlanda ekonomisinin bu büyük aradan sonra yeniden şahlanabilmesine ön ayak oldu. Bir ada ve Avrupa ülkesi olan İzlanda, geçtiğimiz yıla kadar sadece 1000 lira ile kendinizi zengin hissedeceğiniz ülkelerden bir tanesiydi.

Çünkü 1000 TL yaklaşık olarak 40,600 krona denk geliyordu. Fakat Yıldızlararası, Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı, Thor: Karanlık Dünya, Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi ve Prometheus gibi son yılların en iyi filmleri, bu ucuz Avrupa ülkesini turistik bir cennet olarak gözler önüne serdiler. Aynı zamanda Game of Thrones gibi bir başyapıtın da bazı sahnelerine ev sahipliği yapan İzlanda, ekonomisini yeniden ayağa kaldırmayı başardı.

“Sur’un Ötesi” İzlanda’nın Turistik Bölgesi!

"Sur'un Ötesi" İzlanda'nın Turistik Bölgesi!Dünya genelinde milyonlarca insan tarafından izlenen ve oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olan Game of Thrones dizisinin bazı sahneleri İzlanda topraklarında çekiliyor. Elbette ki bu ünlü dizinin platoları, ülkeye adeta bir turist akını başlattı.

İzlanda'nın Turistik BölgesiGame of Thrones dizisinde “Sur’un Ötesi (Beyond the Wall)” adıyla bilinen, vahşilere ve yabanıllara ev sahipliği yapan bu bölge, aslında İzlanda’nın en turistik mekanlarından da bir tanesi. Gece Nöbetçileri ve Yabanıllar arasında çekilmiş olan devasa duvarın ötesinde; Thingvellir (Ingvellir) Ulusal Parkı, Dimmuborgir ve Jon Snow ile Ygritte aşkının filizlendiği Gjotagj Kaplıcaları bulunuyor.

Sur'un ÖtesiAyrıca Avrupa’nın en büyük buzulunun da yer aldığı bu bölge; Westeros’un tehlikelerle dolu mekanı Frostfangs’i de kapsayan Hofdabrekka ve Vatnajökull gibi kıtanın en büyük ulusal parkını da bünyesinde barındırıyor.

Game of Thrones İzlanda Kronu’nu Lider Yaptı!

Game of Thrones İzlanda Kronu'nu Lider Yaptı!Halihazırda yıllardır bu bölgelere lüks İzlanda turları düzenleniyordu. Fakat en pahalı televizyon dizilerinden Game of Thrones’un hafızalara kazınan sahneleri, İzlanda turizmine olan ilgiyi katbekat arttırdı. Böylece Game of Thrones dizisi, İzlanda turizminin yanı sıra ülkenin para birimi olan Kron’u da şampiyon yapmayı başardı.

İzlanda KronuSadece 1 yıl içerisinde dolar karşısında %15 ve euro karşısında ise %21’lik değer kazanan İzlanda Kronu, küresel paralar arasında en iyi getiri sağlayan para birimi olarak liderliği kaptı. Elbette ki Game of Thrones gibi bir faktörün yanı sıra düşük faiz de bu para biriminin artış göstermesinde büyük rol oynadı.

Yatırımcılara yüksek faiz fırsatı sunan bu Kuzey Avrupa ülkesi, geçtiğimiz yıl iki kez faiz indirimi yapmış olsa da halen daha yüksek getiri sağlamaya devam ediyor. Euro Bölgesi’nde ise kısa vadeli repo faizi %0, fakat İzlanda’da bu oran yedi günlük mevduat faizinde %5’i buluyor.

Game of Thrones İle Büyüyen İzlanda Ekonomisi

Game of Thrones İle Büyüyen İzlanda Ekonomisiİzlanda turizmine katkıda bulunan Game of Thrones, para biriminin değer kazanmasına ve 9 yıllık bir aradan sonra ise ülke ekonomisinin büyümesine ön ayak oldu. 2016 yılının son çeyreğinde %11.3’lük büyüme kaydeden İzlanda ekonomisinin asıl kaynağının turizm olduğu belirtiliyor.

Ayrıca balık, alüminyum ve silikon ihracatında da son 10 yılda %64’lük artış sağlayan İzlanda’da turistler 2016 yılında 7 milyon gece konakladılar. Elbette ki bu turizm patlaması, sadece 31 Mart’tan bugüne, İzlanda Kronu’nun euro karşısında %4, dolar karşısında ise %6.4’lük değer kazanmasına neden oldu.  

Game of Thrones Dizisinin 7. Sezon Fragmanı

Halihazırda gerçek bir turizm cenneti olan Türkiye’nin de bacasız sanayisinin yeniden ayağa kalkması ümidiyle haberimizi sonlandırırken, Game of Thrones dizinin 7. sezon fragmanıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

“Bacasız Sanayi” olarak adlandırılan turizm, ülkemizin de en büyük gelir kapılarından bir tanesiydi. Fakat ne yazık ki son yıllarda gerçekleşen can sıkıcı olaylar, bu sektörün adeta çöküşüne neden oldu. Peki, sizce böyle bir şans Türkiye’nin de yüzüne güler mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum