Yatırım yapmaya başla!

GAİB Ocak-Kasım 2019’da 192 Ülkeye 8,2 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) 2019'un Ocak-Kasım döneminde 192 ülkeye 8 milyar 185 milyon 705 bin dolar tutarında ihracata imza attı.
GAİB Ocak-Kasım 2019’da 192 Ülkeye 8,2 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı

2019 yılının Ocak-Kasım dönemine ilişkin ihracat rakamları açıklanan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), 11 ay içinde 192 farklı ülkeye yaptığı dışa satımdan 8 milyar 185 milyon 705 bin dolarlık döviz girdisi sağladı ve bu rakam 2018 yılının aynı dönemindekine göre %5 artışa işaret etti. Böylelikle Türk ekonomisine büyük destek veren birlik, bölgenin en fazla ihracat gerçekleştiren şehrinin Gaziantep olduğunu açıkladı.

Söz konusu dönemde Gaziantep’ten gerçekleştirilen ihracat, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %7,8 artışla 6 milyar 849 milyon 173 bin dolara yükseldi. Tekstil ve ham maddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ve ağaç-orman ürünleri kentin en fazla ihraç ettiği mal grupları oldu.

GAİB üyesi iş adamları, bu yılın Kasım ayında 785 milyon 47 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

GAİB Üyesi İş AdamlarıGAİB tarafından gerçekleştirilen ihracatta Orta Doğu ülkeleri %45,9 pay ile ilk sırada yer aldı. AB ülkeleri %19,5 ile ikinci ve Afrika ülkeleri %13,5 ile üçüncü sırada yer aldı. Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya ve İsrail bölgenin en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler olarak belirlendi.

Makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastik ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, demir-çelik mamulleri ve dış giyim en fazla ihraç edilen ürün grupları olarak öne çıktı.

Bahsedilen dönemde GAİB bünyesindeki diğer illerden Mardin 77,2 milyon dolar, Kahramanmaraş 75,2 milyon dolar, Malatya 32,9 milyon dolar, Diyarbakır 17 milyon dolar, Şanlıurfa 16 milyon dolar, Adıyaman 9,3 milyon dolar ve Kilis 3,6 milyon dolarlık ihracata imza attı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, birlik olarak ihracattaki hedef pazarı büyütmek istediklerini açıkladı.

GAİB Ahmet Fikret KileciKileci, mikro ihracat faaliyetlerinin artırılması, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ile girişimcilerin teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Bu anlamda GAİB tarafından çeşitli eğitim programları düzenlendiğini söyledi. Buna örnek olarak geçtiğimiz ay sonunda Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen KOBİ İhracat Seferberliği’ni gösterdi ve bu sayede küçül işletmeler ile buluştuklarını aktardı. GAİB’in şu an yürüttüğü E-ticaret Uzman Yönetmen Eğitimi ile her bir kursiyeri mikro ihracat yapmaya hazırladıklarını açıkladı.

Bu tür eğitimlerin tek başına yeterli olmadığını söyleyen Kileci, bununla birlikte ihracat hacmini koruyucu faaliyetlerde bulunmak gerektiğini açıkladı. Düzenlenen eğitimlerle ise ihracatta olası tehlike ve belirsizliklere yönelik önlem alındığını açıkladı. Ayrıca bu tarz durumlardan korunma yollarının düzenlenen toplantılarda konuşulduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum