Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gabar’dan Yeni Müjde! Vali Yoğun Petrol Bulunduğunu Açıkladı

Türkiye’de petrol alanında yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Gabar’dan yeni müjdeler geliyor. İşte Şırnak Valisi’nin açıklamaları;
Gabar’dan Yeni Müjde! Vali Yoğun Petrol Bulunduğunu Açıkladı
HABER GİRİŞ

Şırnak Valisi Osman Bilgin, gazetecilerle bir araya gelerek Şırnak’ta Gabar Dağı’nda yürütülen petrol çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Bilgin, Şırnak’ın artık bir petrol şehri olduğunu, Şehit Aybüke Yalçın sahasında önümüzdeki günlerde 4 kuyuda çalışma yapılacağını açıkladı.

Diğer sahalarda da faaliyetlerin devam ettiğini, Akça bölgesinde 21. kuyunun açıldığını söyledi. Artezyen denilen yani bir su kuyusundan yoğun bir petrol çıktığını müjdeledi.

“Mevcut Kuyuların 10 Katı Seviyesinde”

Bunun çok sevindirici olduğunun altını çizen Vali, kuyunun tespit çalışmalarının yeni aşamada olduğunu, bugün rakam verme şanslarının olmadığını belirtti. Ancak tahminlere göre mevcut kuyuların en az 10 katı seviyesinde bir kuyu olduğunu paylaştı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) yapmış olduğu çalışmaların doğru yolda olduğunu, Gabar’ın bir petrol noktası olduğu yönünde başarılı bir tespit yapıldığını kaydetti.

“Keşif Çalışmaları Yapılıyor”

Esma Çevik’in 200 milyon varil, Aybüke Yalçın’ın ise 1 milyar varil rezerve sahip olduğunu, şu anda Şırnak’ta 8 ayrı bölgede keşif çalışması yapıldığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bestler Dereler ve Kato bölgesinde Gabar’da çıkanın çok daha yükseğinde petrol çıkacağıyla ilgili tahminlerinin olduğunu vurgulayan Bilgin, kentin kabuğunu kırdığını, bundan sonraki süreçte istihdam sıkıntısı yaşanmayacağını dile getirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın