Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7: Kripto Geleneksel Finansla Aynı Normları Karşılamalı

G7 ülkeleri kripto varlıkların mevcut konumun ve geleneksel finans üzerindeki etkisine dair bir bildiri yayımladı.
G7: Kripto Geleneksel Finansla Aynı Normları Karşılamalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasında son haftalarda yaşanan çalkalanma, ülkelerin fazlasıyla dikkatini çekmiş durumda. Son gelişmeler G7 ülkeleri tarafından gündeme alındı.

Dünyanın en büyük yedi gelişmiş ekonomisinden maliye bakanları grubu, kripto varlıklarının finansal sistemin geleneksel bölümü ile aynı standartlarda tutulması gerektiğini söyledi.

G7 tarafından yayınlanan bildiride, geçen hafta stablecoin TerraUSD’nin çöküşünden sonra kara para aklama ve rezervleri ifşa etmek için daha katı kuralların gerekliliğine yer verildi.

Çalışmaların Hızlanması İstendi

G7 bildirisine, aynı faaliyet, aynı risk, aynı düzenleme ilkesini izleyerek stablecoin’ler için yüksek düzenleyici standartlara bağlı kalındığı belirtildi. Açıklamada, Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) piyasa şokunun ardından çalışmaları hızlandırmasının istendiği yönündeki haberler doğrulandı.

Mektup ayrıca, Avrupa Birliği gibi yargı bölgelerinin şu anda yasa çıkardığı tartışmalı bir kara para aklama karşıtı hüküm olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) seyahat kuralının uygulanması ve daha güçlü düzenleyici raporlama için çağrıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bu çağrının stablecoin’leri destekleyen rezerv varlıklar ile ilgili olduğu belirtildi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Terra ağındaki stablecoin olan UST’un fiyatı 0.30 dolara kadar düştü. Bunun yarattığı endişe ile LUNA’da yüzde 99’un üzerinde düşüş kaydedildi.

Bitcoin ve altcoinler ise buradaki olumsuz havadan etkilendi ve kayıplarını artırdı. BTC yazım itibarıyla 30.000 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.