Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

G7 Zirvesinde CBDC Yönergelerinden Övgüyle Bahsedildi

Finans yetkilileri, perakende merkez bankası dijital para birimleri için temel ilkeleri onayladı.
G7 Zirvesinde CBDC Yönergelerinden Övgüyle Bahsedildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Merkez bankası dijital para birimleri son dönemde ülkeler arasında daha fazla kabul görmeye başladı. Son olarak G7 Zirvesi’ndeki finans liderleri, CBDC’leri görüşmek için bir araya geldi.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den oluşan G7, yeni başlatılan CBDC’lerin merkez bankasının finansal istikrarı koruma yeteneğine zarar vermemesinin zorunlu olduğunu kaydetti. Ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankacıları ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada bu konularda güçlü uluslararası koordinasyon ve işbirliğinin, kamu ve özel sektör inovasyonunun kullanıcılar ve daha geniş finansal sistem için güvenli olduğu ve yerel ve sınır ötesi faydalar sunduğuna yer verildi.

CBDC’lerin mevcut ödeme sistemlerini sabitlemenin yanı sıra likit, güvenli ödeme varlıkları gibi olabileceği belirtildi. Açıklamada, dijital para birimlerinin enerji açısından verimli olması ve sınır ötesi temelde tamamen birlikte çalışabilir olması gerektiği ifade edildi.

Liderler daha önce G20 tarafından yapılan benzer bir açıklamayı tekrarlayarak, yasal, düzenleyici ve gözetim gerekliliklerini ele almadıkça hiçbir küresel stablecoin projesinin faaliyete başlamaması gerektiğini yineledi.

ABD’de CBDC planlarının değerlendirme süreci devam ederken, FED dijital dolara karşı şüpheci yaklaşmayı sürdürüyor. Uzmanlar ABD’nin kendi CBDC’sini ciddi bir şekilde düşünmeye başlaması gerektiğini, aksi takdirde finansal ve teknolojik alanda geri kalınacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%