Yatırım yapmaya başla!

G20 Ülkeleri Mayıs – Ekim Arasında 481 Milyar Dolarlık Ticaret Tedbiri Aldı

Dünya Ticaret Örgütü tarafından hazırlanan raporda, 2018 yılının Mayıs ve Ekim ayları arasında G20 ülkelerinin 481 milyar dolarlık ticaret tedbiri aldığı ve bunun çok keskin bir artış olduğu bildirildi.
G20 Ülkeleri Mayıs – Ekim Arasında 481 Milyar Dolarlık Ticaret Tedbiri Aldı

Dünya Ticaret Örgütü (WTO), G20 ülkelerinin ticari önlemleri hakkındaki 20. izleme raporunu yayımladı. Dünyanın en büyük 20 ekonomisini oluşturan G20 ülkelerinin, 2018 yılının Mayıs ve Ekim aylarını kapsayan dönemde toplamda 481 milyar dolarlık, 40 yeni ticaret kısıtlayıcı tedbir aldığını açıkladı.

Bunun çok keskin bir artış olduğunu kaydeden WTO, söz konusu ülkelere uyarıda bulundu. Bu tedbirler arasında ithalat yasakları, tarife artışları ve sıkı gümrük prosedürleri gibi durumlar yer alırken, söz konusu artışın ciddi bir endişe kaynağı olduğu ifade edildi.

G20 ülkeleri arasındaki yeni ithalat kısıtlayıcı tedbirlerin bir önceki döneme göre 6 kat artarak rekor seviyeye ulaştığı belirtildi.

WTO Genel Direktörü Roberto Azevedo, raporun 481 milyar dolarlık ticareti kapsayan kısıtlayıcı tedbirlere yönelik bulgular sunduğunu, bu bulguların G20 hükümetleri ve tüm uluslararası toplum için ciddi bir endişe kaynağı olması gerektiğini vurguladı.

Mevcut trendin bu şekilde devam etmesi durumunda dünya genelindeki büyüme, iş ve tüketici fiyatları üzerindeki potansiyel etkileriyle ekonomik risklerin artacağı uyarısında bulunan Azevedo, daha fazla gerginliğin gerçek bir tehdit olmaya devam ettiğini söyledi.

Azevedo, WTO’nun elinden geleni yaptığını fakat tam anlamıyla çözüm bulmak için siyasi bir iradeye ve G20’den liderliğe gerek duyulacağını belirtti.

ABD, Temmuz ayında Çin’den ithal edilen birçok ürüne %25 ek gümrük tarifesi getirdi. Eylül ayının sonunda ise 200 milyar dolarlık ürüne daha ek gümrük tarifesi uygulayacağını açıkladı. Çin ise bu karara 60 milyar dolarlık ürüne benzer uygulama getirerek karşılık verdi.

164 ülkesi olan ve 1948 yılında Cenevre’de kurulan Dünya Ticaret Örgütü; ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Almanya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği’nden oluşan ülkeler arasında ticaretin etkin bir şekilde devam etmesi ve haksız uygulamaların engellenmesi amacı üzerine çalışıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum