Paylaşım

FX Prime’den Şaşırtıcı Euro Tahmini!


 

Euro şu günlerde oldukça sakin bir seyir izlese de, GMO FX Prime baş analisti Hiroshi Yanagisawa'dan buna tam zıt yönde bir yorum geldi!

Tokyo’da GMO FX Prime baş analisti Hiroshi Yanagisawa, 2017 yılı bitmeden Euro’nun nasıl bir seyir izleyeceği konusunda tahminde bulundu. Yanagisawa, Cuma günü açıklanacak olan Almanya TÜFE verilerinin, piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi durumunda, Euro’nun güçlenebileceğini ve yılı yükselişle tamamlayabileceğini söyledi.

Yanagisawa, yatırımcıların Euro almasıyla birlikte, doların küresel anlamda değer kaybedeceğini belirtti.

USD/JPY paritesinin 2017 yılının geri kalan kısmında 112.50 – 113.50 aralığında hareket edeceğini söyleyen analist, Euro’nun 2018 yılında yükseliş göstermesinin çok kuvvetli bir ihtimal olduğunu dile getirdi. Bunu da Euro Bölgesi ekonomisindeki güce bağladı.

EUR/TRY güne hafif düşüşle 4,5080 seviyesinden başladı.

Noel tatili olması sebebiyle döviz kurlarında ve piyasalarda genel olarak bir sakinlik hakim. Uzmanlar yıl sonu kur beklentilerini yüksek tutuyorlardı. Fakat rakamlara baktığımızda durumun tam tersi olduğunu görmekteyiz. Euro, saat 09:55 itibariyle 4,5107 seviyesinden işlem görüyor.

Yıl sonu olması sebebiyle işlem hacminin azalması, dolar kurunun durgun seyretmesine neden oldu.

USD/TRY dün güne 3,81 seviyesinden başlamıştı. Kurdaki durum dün içerisinde 3,79 seviyesine kadar geriledi. Dar bir bantta seyreden dolar bugün ise 3,8020’den işlemlere başladı. Kur şu dakikalarda 3,8037 seviyesinde hareket ediyor.Bugün yurt içinde ve dışında piyasaları etkileyecek önemli bir haber akışı bulunmuyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, dolar kurunda 3,80 seviyesinin destek konumu olduğunu bildirdi.

Erkan’a göre dolar kurunda güncel aralık 3,77 ve 3,85 seviyelerinde. 3,8150 ve 3,8250 yatay hareket için ara dirençler olarak değerlendiriliyor. Erkan 3,80 seviyesinin altına inilmesi halinde 3,78 ve 3,77 seviyelerinin izlenebileceğini ifade etti. Goldman Sachs, geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda, Dolar/TL için 12 aylık dönemde 3,90 seviyesine çıkılabileceğini söylemişti. Deutsche Bank ise liradaki dalgalanmanın 2018 yılı boyunca da devam edeceğini bildirdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın