Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Futbolda Naklen Yayın İhalesini Hangi Kuruluş Kazandı?

Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının yayın hakları için bugün düzenlenen ihaleyi hangi kuruluş kazandı? Sporseverlerin büyük bir merakla bekledikleri ihalenin sonucu ve tüm ayrıntılar, haberimizin devamında;
Futbolda Naklen Yayın İhalesini Hangi Kuruluş Kazandı?

Sporseverler bu işlem haftasında, Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının yayın haklarıyla ilgili düzenlenen ihaleye odaklanmışlardı. Haftalardır konuşulan ve gündemi bir hayli meşgul eden ihale öncesi, birçok spekülasyon gündeme gelmişti. Beşten fazla kuruluşun ihaleye katılacağı ve astronomik rakamların teklif edileceği iddia edilmişti. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından; 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları Süper Lig ve TFF 1. Lig yayın hakları için düzenlenen ihaleye, iki kuruluş katılım sağladı. Oysaki ihale öncesi şartname alan, 5 kuruluş bulunuyordu. Bunlar; Vodafone, TTNET, D-Smart, Turkcell ve Digiturk.

Lakin TFF’nin Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilen ihaleye, Turkcell Super Online ve Digiturk katıldı. Turkcell yalnızca C paketine yönelik teklif verirken, Digiturk ise D paketine teklif verdi. Paket fiyatlarını hatırlayacak olursak; A paketi muhammen bedelinin 4265 milyon dolar, B paketi 45 milyon dolar, C paketi 15 milyon dolar, D paketi ise 495 milyon dolar düzeyindeydi. Bu bedellerin yanı sıra, ihale sonucunda tespit edilecek olan yayın hakları bedellerine TFF payının dahil olduğu ancak Katma Değer Vergisinin (KDV) ayrıca ödeneceği belirlenmişti.

Paketler neleri kapsıyor?

A paketinde; Süper lig maçlarının tamamının canlı olarak yayınlanması ve aynı zamanda uluslararası kuruluşlara pazarlama hakkı tanınıyordu. B paketinde; TFF 1. Lig’in yayın hakkı ve Süper Lig’deki 9 maçın geniş özeti yer almaktaydı. C paketinde; görüntülenen cep telefon ve internet mobil yayın hakları tanınmaktaydı. D paketinde ise A,B ve C paketlerindeki tüm yayın haklarını içinde barındırmaktaydı.

Gelenek bozulmadı!

Merakla beklenen ihale öncesi TFF Başkanı Yıldırım Demirören, önemli açıklamalarda bulundu. Demirören yaptığı değerlendirmede; yayın haklarından TFF’nin önemli bir gelir elde etmeyi başardığını belirtti ve bu ihalenin tüm camialara hayırlı olması temennisinde bulundu. İki kuruluşun katıldığı ihalede Turkcell, yalnızca C paketine yönelik teklifte bulundu. Digiturk ise tüm paketleri kapsayan D paketine 500 milyon dolar teklif verdi. Böylelikle Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının yayın haklarını beş yıllığına kazanan kuruluş, yine Digiturk oldu ve gelenek bozulmadı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum