Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FTSE 100, Salgınla Birlikte Geniş Kapsamlı Değişikliğe Hazırlanıyor

İngiltere'nin göstergesi FTSE 100 endeksi, koronavirüs krizi nedeniyle geniş kapsamlı bir değişiklik görmeye hazırlanıyor.
FTSE 100, Salgınla Birlikte Geniş Kapsamlı Değişikliğe Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere koronavirüsten büyük darbe alan ülkelerden birisi oldu. Üstelik kısıtlama açıklamalarının biraz geç alındığı da düşünülüyor. Şu ana kadar ülkede toplam 280 bine yakın kişi koronavirüse yakalandı ve 40 bine yakını hayatını kaybetti. Dünya genelindeki enfekte olmuş insan sayısı ise 6,6 milyonun üzerine yükseldi.

İngiltere ekonomisi ilk tahminlere göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 daraldı ve Nisan ayında salgın kaynaklı işsizlik başvuruları %70 artış gösterdi.
İngiltere İlk Çeyrek %2 Daralma
Görsel Kaynak: ONS

Ülke ekonomisinin gösterdiği bu büyük değişimlerin, gösterge niteliğindeki FTSE 100 endeksine yansıması ile belki bu kadar hızlı beklenmiyordu. Ancak yapılan açıklamaya göre endekste bazı değişiklikler söz konusu olacak ve 22 Haziran Pazartesi günü itibarıyla bunlar geçerli hale gelecek.

Şirketlerin piyasa değerlerindeki değişiklikten kaynaklı olarak birkaç büyük ismin de yer aldığı bazı şirketler endeksten çıkarılacak. Uygun uçuşlar yapan havayolu şirketi easyJet (%45) ve turistik gemi operatörü Carnival (%67), yılbaşından bu yana büyük düşüşler gösterdi. Bu iki şirket, FTSE Russell tarafından üç ayda bir gözden geçirilen en büyük isimler arasında yer aldılar.

Havayolları ve seyahat operatörleri, koronavirüs pandemisinin dünya çapındaki kısıtlamaları nedeniyle ticareti faaliyetlerindeki düşüşle kötü dönemler geçirmeye başladılar.
Havayolu Sektörü Koronavirüs Etkileri
Görsel Kaynak: IATA

Geçen hafta easyJet, uçuş talebinin 2023 yılına kadar 2019 yılında görülen seviyelere ulaşamayacağını dile getirdi. Ayrıca personelinin neredeyse üçte birini işten çıkarmak zorunda kalacağını açıkladı.

British Gas’ın sahibi olan Centrica ve mühendislik firması Meggitt de FTSE 250 endeksine düşecekler. Aynı zamanda kumar şirketi GVC Holdings, bilgisayar yazılım firması Avast, acil onarım sağlayıcısı Homeserve ve çok uluslu perakendeci Kingfisher da FTSE 250’ye geçecek.

FTSE Russell Küresel Pazar Araştırmaları Genel Müdürü Philip Lawlor, CNBC’ye verdiği demeçte yapılacak değişikliklerin yalnızca son piyasa verilerinin analizlerine dayandığını söyledi.
FTSE 100 Endeksi 1 Yıllık Performans
Görsel Kaynak: Market Watch

FTSE 100 endeksi, bugünkü işlemleri %0,63 oranında ekside 6342,10 puandan sürdürüyor. 1 yılın en yüksek seviyesini 30 Temmuz 2019 tarihinde 7727,49 puan ile kaydeden endeks, en düşük seviyesini 23 Mart 2020 ‘de 4922,76 puan ile gördü. Bu tarihte, dünyanın dört bir yanında karantina açıklamaları geldi ve İngiltere’de de salgın ciddi bir boyuta taşındı.

FTSE 100 endeksinin 1 yıllık performansı, %12,73 oranında eksi yöndeyken, yılbaşından bu yana %16 oranında negatif bölgede yer alıyor. FTSE 250 endeksi ise bugünkü işlemlerde %0,31 oranında ekside 17.842,20 puandan işlem görüyor. 1 yıllık getirisi %5,85 oranında eksi yönde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu