Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fransız İnşaat Faaliyetleri Kasım’da Keskin Düşüşünü Sürdürdü

Fransa'nın inşaat PMI verisi, sektörün Kasım ayında belirgin bir şekilde düşmeye devam ettiğini gösterdi.
Fransız İnşaat Faaliyetleri Kasım’da Keskin Düşüşünü Sürdürdü

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği ülkelerden olan Fransa, üçüncü çeyrekte %18,7 oranında büyüme gösterdi. Dördüncü çeyrekte yeniden daralmaya geçmesi beklenen ülke ekonomisinde, inşaat sektörü faaliyetleri de düşmeye devam ediyor.

Fransa İnşaat PMI manşet endeksi, Ekim’deki 42,7 seviyesinden Kasım’da 42,8 seviyesine yükseldi.
Fransa İnşaat PMI - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

50 seviyesinin altında kalmaya devam eden veri, Fransız inşaat sektörü faaliyetinin keskin daralmayı sürdürdüğüne işaret etti. Daralma, ağırlıklı olarak yeni siparişlerin altı ay boyunca en hızlı şekilde düşmesine neden olan koronavirüs pandemisinden kaynaklandı.

Zayıf talep koşullarının ortasında, firmalar Ekim ayına göre daha düşük bir oranda da olsa personel sayısını azaltmaya devam etti. Fransa’da üçüncü çeyrekte rapor edilen işsizlik oranı %9’a yükselmişti. İnşaat şirketlerinin bir yıllık iş görünümüne karamsarlığı da sürüyor.

İzlenen üç alt sektörün her biri, dördüncü çeyreğin ortasında üretimde düşüş yaşadı. Ticari inşaat, en kötü performans gösteren pazar segmentiyken, koronavirüs kısıtlamalarının en son uygulandığı Mayıs ayından bu yana en keskin daralmayı kaydetti.

İnşaat mühendisleri faaliyeti de belirgin düşüş gösterirken, ev inşa şirketlerinin faaliyetlerine daha keskin bir gerileme yaşandı.
Fransa İnşaat Alt Kategoriler - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Kilitleme önlemlerinin yeniden uygulmaya konulması da Kasım ayında talep koşullarında belirgin bir bozulmaya katkıda bulundu. Yeni siparişler altı ayın en hızlı düşüşünü kaydederken, panelistlerin çoğu koronavirüs salgınının yakın zamanda yükselişinin ihale çağrılarının sayısını azalttığını dile getirdi.

Daha yumuşak yeni iş akışı ile karşı karşıya kalan firmalar, ikinci ay için personel sayılarını azalttılar. Bununla birlikte işgücü daralma oranı, Ekim’de beş aylık rekorunu önemli ölçüde azalttı. Benzer şekilde düşük faaliyet gereksinimleri, inşaat şirketlerinin Kasım ayında satın alma faaliyetlerini kestiğini gösterdi. Aynı zamanda mevcut indirm sürecini beş aya çıkardığı görüldü.

Arz tarafında, girdi teslim süreleri önemli ölçüde uzarken, satıcı performansının kötüleştiği oran dokuz ayın en yumuşak düzeyinde gerçekleşti. Fransa’daki inşaat şirketlerinin karşılaştığı maliyet yükleri, Kasım ayında daha da arttı. Girdi fiyat enflasyonu oranı, Ekim’den itibaren hızlandı. Firmalar 12 aylık iş görünümü konusunda karamsarken, faaliyetlerde düşüş olması beklentilerini dile getirdiler.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum