Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransız Ekonomisinde Büyüme 3. Çeyrekte Yavaşladı

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden Fransa, üçüncü çeyrekte ne kadar büyüdüğünü açıkladı. Beklentiler karşılandı.
Fransız Ekonomisinde Büyüme 3. Çeyrekte Yavaşladı
HABER GİRİŞ

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE), sarsıntılarla geçen 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını paylaştı.

Ön tahminlere göre Fransa’da gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 oranında büyüdü. Oran, ikinci çeyrekteki yüzde 0,5’tan yavaşlasa da piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.

Aynı zamanda, ardışık ikinci çeyreklik büyüme oldu.
Fransız Ekonomisinde Büyüme 3. Çeyrekte Yavaşladı
Kaynak: INSEE

Yıllık bazda ise GSYİH, yüzde 1 büyüme kaydetti. Önceki çeyreğin yüzde 4,2’lik büyümesinden yavaşladı.

Çeyreklik değerlendirmeye bakıldığında pozitif bölgede kalan büyümeye, iç talep ve güçlü sabit yatırımın destek verdiği görüldü. Envanter değişiklikleri de GSYİH’ye olumlu katkıda bulundu.

Hanehalkı tüketimi, ikinci çeyrekteki yüzde 0,3 artışın ardından yüzde 0 oldu. Hizmet tüketimi, ikinci çeyrekteki toparlanmanın ardından bu çeyrekte önemli ölçüde yavaşlarken mal alımlarında düşüş oldu. Bununla birlikte petrol ürünleri ve otomobil alımlarına yapılan harcamalar yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Brüt sabit sermaye oluşumu, önceki dönemde kaydedilen yüzde 0,4’lük artıştan hızlanarak yüzde 1,3 arttı.

Ancak net ticaret GSYİH’ye olumsuz katkıda bulundu. Nedeni ihracatın üçüncü çeyrekte yüzde 1,3 yavaşlarken ithalatın yüzde 2,2 ile daha hızlı artması oldu. Bir sonraki GSYİH raporunu 30 Kasım’da yayımlayacak olan istatistik kurumu, 2022’nin ilk yarısı için üç aylık GSYİH rakamlarının revize edilmediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.