Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Maçlarda NFT Bilet Uygulaması Gündemde

Paris'te düzenlenen 2022 UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı öncesi yaşanan fiyasko, NFT bilet uygulamasını gündeme getirdi. Detaylar haberde;
Fransa’da Maçlarda NFT Bilet Uygulaması Gündemde
HABER GİRİŞ

Avrupa futbolunun kulüpler bazında en üst düzey futbol organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı 28 Mayıs’ta Paris’te oynanırken, maç öncesi stadyum önünde yaşanan kargaşa adeta her şeyin önüne geçmişti.

Önemli sayıda Liverpool taraftarının sahte bilet edinmiş olması gişelerde kriz yaratırken, yaşanan karmaşada polisin biber gazı kullanmak durumunda kalmasıyla karşılaşma 36 dakika gecikmeyle başlamıştı. Ardından UEFA’dan yapılan açıklamada olayların binlerce kişinin sahte bilet edinmesi nedeniyle yaşandığı kabul edilmişti.

CL Fiyaskosu Fransa’da Spor Müsabakalarında NFT Dönemini Başlatabilir

Yaşanan fiyasko, Fransa’daki spor müsabakalarına giriş için kullanılan biletlerde NFT yani benzersiz tokenlerin yaygın bir şekilde benimsenmesine yol açabilir.

Fransa’da yetkililerin daha önce 2023 Rugby Dünya Kupası ve 2024 Paris Olimpiyatları’nda hayata geçirmek üzere NFT biletlerini kullanma planlarının olması bu düşünceyi daha da kuvvetlendiriyor.

Liverpool ve Real Madrid arasında oynanan final maçının ülke için büyük bir utanca dönüşmesinin ardından Fransız Hükümeti Olimpiyatları Elçisi Michel Cadot devreye girdi.

GCM Yatırım Banner

Cadot, geçtiğimiz günlerde Fransa Başbakanlığına, NTF biletlerinin dünya çapında kullanımı da dahil olmak üzere gelecekteki spor organizasyonlarında yaşanması muhtemel düzensizlikleri önlemek için adımlar öneren bir rapor sundu.

NFT bilet sisteminin, Rugby Dünya Kupası ve Paris Olimpiyatları’ndan önce uygulanabileceğinin belirtildiği raporda; kişiselleştirilmiş güvenli yeni bilet sisteminin ve blockchain teknolojisinin bu alanda kullanılmasının başta izleyici güvenliği olmak üzere pek çok zorluğu ortadan kaldıracağı vurgulandı.

NFT Bilet Sistemi Nasıl İşleyecek?

Raporda NFT bilet sisteminin nasıl işleyeceğine dair ifadelere de yer verildi. Buna göre;

• Yeni biletler, blok zinciri teknolojisi ve QR kodları kullanılarak hazırlanmış bir şekilde taraftara sunulacak.
• Biletler, organizasyonlarından kısa bir süre önce SMS ile dağıtılacak.
• Bilet sahipleri NFT biletlerini mekanın etrafındaki bir güvenlik bölgesi içinde etkinleştirebilecek ve girişin ardından check-in işlemiyle biletini devre dışı bırakacak.

Bilet sahteciliği ve çeşitli dolandırıcılık yöntemlerinin önlenmesi organizasyonlarda güvenliğin yanı sıra sponsorlarının kârını artırdığından, Fransa’nın öncülüğünde NFT biletleme sistemine yakın bir zamanda geçişin gerçekleşmesi oldukça muhtemel görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.