Yatırım yapmaya başla!

Fransa’daki Sıra Dışı Protesto: Kurtlar Vs. Koyunlar!

Fransa’daki ilginç protesto tüm dünyanın dikkatini çekti. Zira yüzlerce koyun, kurt saldırılarına dikkat çekmek için kentin sokaklarına döküldü…
Fransa’daki Sıra Dışı Protesto: Kurtlar Vs. Koyunlar!

Protesto denildiğinde hepimizin aklına benzer sahneler geliyor, değil mi? Ellerinde pankartlı, bayraklı insanlar, atılan sloganlar, toplu yürüyüşler… Ama an geliyor, daha farklı protestolara da şahit oluyoruz. Mesela, ırkçı söylemleriyle dikkat çeken Trump, Beyaz Saray’ın bahçesine konulan dev bir tavukla eleştirilmişti.

Hatta daha da dikkat çekeni, trafik tabelalarını hackleyen bir grup Trump karşıtının ABD Başkanı’na tepkilerini gösterme şekli olmuştu. Ancak sırada, bunlardan bile daha ilginç olan bir protesto yöntemi var. İşte kurtlarla koyunların savaşı…

Fransa’nın Lyon kentinde gerçekleştirilen gösteri, yüzlerce koyunun şehrin sokaklarına dökülmesiyle ilginç bir hal aldı.

Fransa’nın Lyon kentinde gerçekleştirilen gösteri

Eylemci koyunların amacı, “Kurt Projesi” ile kurtları koruma altına alan hükümeti eleştirmekti. Çünkü koyunlarıyla birlikte yürüyüşe çıkan sürü sahipleri, hayvanlarının ölümüne neden oldukları ve onları ağır finansal zarara uğrattıkları gerekçesiyle bu projeye karşı çıkıyorlar.

Fransa Ulusal Koyun Federasyonu Başkanı Michele Boudoin de açıklamasında bu durumu rakam vererek anlattı.

Fransa Ulusal Koyun Federasyonu Başkanı Michele Boudoin açıklama yaptı

Kurtların 2004 yılındaki zararının 1.5 milyon euro olduğunu belirten Boudoin, bu sene rakamın 26 milyon euroya ulaştığını belirtiyor. Ve yeni bir düzenleme istedikleri hükümetin, çiftçiler ile kurtlar arasında bir seçim yapması gerektiğini söylüyor.

Nitekim Fransa’da rokfor peynirinin üretildiği Aveyron bölgesindeki koyunlar, otlamak için serbestçe gezebiliyor.

Kurtlar koyunlara zarar veriyor

Hatta peynirin lezzetinin koyunların özgürce dolaşabilmesinden kaynaklandığı öne sürülüyor. Bu da bölgede bulunan aşağı yukarı 800.000 koyunun, kurtlar için altın tepside sunulmuş birer av olması anlamına geliyor. Hayvan yetiştiricisi François Giacobbi de çoban köpekleri ve elektrikli tel gibi yöntemlerin kurtlar karşısında yetersiz kaldığını söylüyor.

Bakalım, Avrupa’da soyu tükenme riski bulunan kurtları korumak için Fransız yönetimi yeni bir adım atacak mı? Sonuçta; çiftçiler de kendilerince gayet haklı görünüyorlar. Çünkü hükümetin 5 yıllık hükümet planına göre, bazı bölgelerde kurtların küçük bir bölümü toplanacak ancak koyun sürülerine saldırsalar bile kurtlara ateş edilemeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum