Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fransa MB: Ekonomi 4Ç20’de %4 Küçülürken Faaliyet Aralık’ta Toparlandı

Merkez bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Fransız ekonomisi 2020’nin son çeyreğinde muhtemelen yüzde 4 küçüldü.
Fransa MB: Ekonomi 4Ç20’de %4 Küçülürken Faaliyet Aralık’ta Toparlandı

Fransa Merkez Bankası bugünkü açıklamasında Fransız ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde muhtemelen önceki üç aya göre yüzde 4 küçüldüğünü ancak koronavirüs kilitlemesinin kaldırılmasının ardından Aralık ayında faaliyetlerin arttığını söyledi.

Dördüncü çeyrek performansının ışığında, Fransa Merkez Bankası Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisinin geçen yıl boyunca %9 küçüldüğüne dair bir önceki tahmine sadık kaldığını söyledi. Merkez bankası ayrıca ekonominin bu ay kriz öncesi seviyelere göre %7 düştüğünü tahmin etti.

Tahmini yüzde 7 düşüş Aralık ayına göre değişmezken ülkenin ikinci koronavirüs kilidi altına girdiği Kasım’daki yüzde 11 düşüşe kıyasla iyileşti.
Fransa GSYİH 3Ç20
Kaynak: INSEE

Fransa Merkez Bankası Aralık ayında yayımladığı raporunda ekonomik görünümünü aşağı yönlü revize etti. Buna göre koronavirüs kısıtlamaları önceden beklendiği kadar hızlı olmasa da kaldırıldığı için Fransız ekonomisinin önümüzdeki yıl toparlanacağını söylendi.

Üç aylık görünümünde banka 2020’de yaklaşık yüzde 9 küçüldükten sonra Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisinin 2023’te yüzde 2’nin biraz üzerine gerilemeden önce 2021 ve 2022’de yüzde 5 civarında bir büyüme kaydedeceğini tahmin etti.

Toparlanmanın yavaş yavaş kontrol altına alınan yeni bir enfeksiyon salgınının ardından Ekim sonundaki ikinci kilitlenin ardından geri çekildiği belirtildi.
Fransa Ekim İkinci Kilitleme
Kaynak: Worldometer

Banka, ikinci dalgadan önce Eylül ayında bu yıl yüzde 8,7 küçülme ve 2021’de yüzde 7,4 ve 2022’de yüzde 3 büyüme tahmin etmişti. Aralık tahmininde ise daralma tahmini artırılırken büyüme tahminleri azaltıldı. Fransız ekonomisinin 2022 ortasına kadar kriz öncesi üretim seviyelerine geri dönmeyeceği aktarıldı. Eylül’deki tahminde ise 2021 başlarında kriz öncesi seviyelere geri dönüş bekleniyordu.

Beklenen toparlanmaya rağmen, işsizlik oranının 2023‘ün sonunda yüzde 9’a düşmeden önce 2021’in ilk yarısında yüzde 11’e yükseleceği öngörüldü. Merkez bankası, aylık iş ortamı anketinin bulgularına dayanarak, ekonominin Aralık ayında normal seviyelerin %8 altına düştüğünü, bunun da üretimin dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %4 daralacağı anlamına geldiğini söylemişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum