Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Devleti Renault Üzerindeki Hisse Oranını Düşürebilir!

FCA'nın Renault ile birleşme önerisini çekmesinin ardından Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bu sefer Nissan yönünde açıklamalar yaptı!
Fransa Devleti Renault Üzerindeki Hisse Oranını Düşürebilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

FCA ile Renault’un dev iş ortaklığı bildiğimiz gibi kesin olarak rafa kaldırılmıştı. İtalya-Amerika menşeli firmaların verdikleri teklifi geri çekmesi dünyada yankı yapmıştı. Olsaydı 3. en büyük otomotiv birleşmesini görecektik. Carlos Chosn davasından beri durulmayan sularda, Nissan ile Renault arasındaki ilişkiye kara bulutlar girmişti.

Aldığımız son haberde ise Nissan ittifakını pekiştirmek amacıyla Fransa hükümetinden destekleyici bir öneri geldi. Uygulamaya açık yöntemin özellikle Renault ve Nissan cephesine fayda sağlanacağı düşünülüyor. Detaylar aşağıda;

Bloomberg‘in yer verdiği haberde Fransa devleti, Renault üzerindeki hisselerini azaltabileceğini söyledi.

Paratic Placeholder 640x360Fiat Chrysler Automobiles ve Renault arasındaki değişen ortaklık planlarının hemen ardından ticari savaşlar hakkında da açıklama yapan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, otomobil firması üzerindeki %15‘lik hissenin düşürülmesini istediğini açıkladı. Konuşmasının devamında Maire, “Renault’un Paris’teki hissesini azaltabiliriz. Bu sürecin sonunda iki büyük otomobil üreticisi Nissan ve Renault arasında daha sağlam bir oto sektörü ve daha sağlam bir ittifakımız olduğu sürece bu bir sorun değil.” dedi.

Le Maire, bunun bazı şartlar altında gerçekleşmesinin olabileceğini söyledi.

Paratic Placeholder 640x360Haber kaynağı, Fransa’nın bu iş için acele edilmemesi ve belirli şartların oluşturulması gerektiğinden söz ettiğini açıklıyor. En başta bahsi geçen tarafların gerçekten eskisi gibi iş olanaklarının oluşturulmasına meğilli olması ve ittifakı güçlendirici atakların yapılması gerektiği aktarıldı.

Sanayi ve araştırma alanlarının korunması ardından ikinci adımda konsolidasyonun gerçekleşmesi gerekiyor. Yani Nissan ve Renault yine aynı gemide yolculuk etmesi zorunlu gibi duruyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

İlginizi Çekebilir :

Paratic Placeholder 640x360
Renault-Fiat Anlaşmasının Fransa’nın Çıkarlarını Koruması Gerekiyor

Anladığımız kadarıyla Nissan’ın çekimser yaklaşmasının sebebi Fransa’nın Renault üzerindeki hisseleri. Sonuçta muhattaplık seviyesinde Japon firma karşısında bir AB ülkesi duruyor olacak.

Keza maliye bakanının yaptığı açıklamada, sorun kaynağı buysa, bunun çözülebileceğini bizlere aktarmış oldu. Tahmin ediyoruz ki Renault-Nissan çok bir vakit geçmeden şartları yeniden ayarlayarak ortaklık süreçlerine devam edeceklerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.