Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Maliye Bakanı: Libra’yı Katı Kurallar Olmadan Kabul Edemeyiz

Daha önce de Libra eleştirileriyle gündeme gelen Bruno Le Maire, kripto paranın kara para aklama ve terör finansmanıyla ilgili soru işaretleri yarattığını söyledi.
Fransa Maliye Bakanı: Libra’yı Katı Kurallar Olmadan Kabul Edemeyiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bir kez daha Libra eleştirileriyle gündeme geldi. Dünyanın en büyük yedi ekonomisinin maliye bakanları toplantısı öncesinde konuşan Bruno Le Maire, Facebook’un Libra’sının katı kurallar olmadan kabul edilemeyeceğini belirterek kripto paranın kara para aklama ve terör finansmanı ile ilgili soru işaretleri yarattığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, FED Başkanı Jerome Powell, BOE Başkanı Mark Carney ve Donald Trump gibi isimlerin ağır eleştirileriyle karşılaşan Libra, yeniden Fransız politika yapıcının odağı oldu.

Fransa Maliye Bakanı: Libra’yı Yeniden Odağı Aldı “Bunun her şeyden önce bir egemenlik meselesi olduğunu söyleyebilirim” diye Fransa Maliye Bakanı, ABD, Fransa, Almanya, İtalya gibi egemen para birimlerine sahip egemen devletlerin olduğunu bildirdi. Ayrıca dolar, euro ve benzerlerine sahip olan bu devletlerin çok güçlü taahhütlere ve çok güçlü kurallara bağlı kaldıklarının üzerini çizdi.

“Aynı tür güce sahip yeni bir para birimini, aynı tür kurallar, aynı tür taahhütler ve aynı tür yükümlülükler olmadan kabul edemeyiz.” dedi.

Fransa Maliye Bakanı Aynı Tür Güc Sahip Para Birimi Aynı Kurallar Olmadan kabul EdemeyizKendisi daha önceki açıklamalarında da Libra’nın devlet destekli para birimleri ile rekabet edebilecek bağımsız bir para haline gelmesinin söz konusu olmadığını söylemişti.

İlaveten kara para aklama konusunda ve terörizmin finansmanı konusunda da bir endişe olduğunu vurguladı. “Artık aynı tür yükümlülüklere uymayacak yeni bir para birimine sahip olmayı nasıl kabul edebiliriz?” diyen Bruno Le Maire, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’le benzer şekilde Libra’nın illegal işlerde kullanılabileceğine işaret etti.

Mnuchin, Libra’nın kontrol altında tutulması gerektiğini savunarak kripto paranın başta terörizm olmak üzere pek çok illegal faaliyette kullanılabileceğini kaydetmişti. Bununla birlikte teknolojiye karşı daha açık tavrıyla dikkat çekmiş, hükümet olarak finansal sistem verimliliğini yükselten hizmetleri memnuniyetle karşılayacaklarını aktarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu