Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Maliye Bakanı Le Maire’dan Tüketicilere İyi Haber

Fransız Ekonomi Bakanı Le Maire, üreticiler ve distribütörler arasındaki müzakerelerin yeniden başladığını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Fransa Maliye Bakanı Le Maire’dan Tüketicilere İyi Haber
HABER GİRİŞ

Fransa’da bulunan büyük gıda şirketlerine fiyatları düşürmesi için baskı yapan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, perakendecilerle fiyat müzakerelerinin yeniden başlatılacağını bildirdi. Le Maire bugün gıda endüstrisi temsilcileriyle görüştükten sonra açıklamalarda bulundu.

Fiyat müzakerelerinin yeniden başlayacağını duyuran Le Maire, bu durumun tüketiciler için harika bir haber olduğunu savundu.

Küresel piyasalarda hammadde fiyatlarındaki düşüşe rağmen, Fransız’daki gıda enflasyonunda artış devam ediyor. Ülkedeki gıda şirketleri ve perakendeciler Mart’ta yıllık fiyat müzakereleri yaparak ortalama yüzde 10’luk bir artış üzerinde anlaştı. Ancak fiyat artışları son aylarda yüzde 15’in üzerine çıktı.

Haksız Kazancın Geri Alınması için Vergi Yoluna Başvurulabilir

Geçen hafta yüksek fiyatlar konusundaki görüşmelerin kabul edilmemesi durumunu işaret eden Le Maire, gıda endüstrisinden haksız kazanç olarak nitelendirdiğini geri almak için vergi önlemlerini kullanmakla tehdit etti.

Perakendecilerle yapılacak olan fiyat müzakerelerinin ay sonundan önce gerçekleşeceğini söyledi. Le Maire görüşmelerin, tüketicilerin düşen buğday fiyatları ile bu yaz makarna fiyatlarında da düşüş görebileceği anlamına geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

75 Şirket Müzakerelere Katılacak

Ukrayna savaşı, faiz oranları ve hammadde fiyatlarındaki artışla Fransa enflasyonu Mart’taki yüzde 5,7’den Nisan’da yüzde 5,9’a ulaştı. Bu artış özellikle, mevcut en son verilere göre Mart ayında fiyatları yüzde 15,9 artan gıda ürünlerini etkiliyor.

ANIA ve ILEC gıda endüstrisi federasyonlarından yapılan ortak açıklamada, Fransız gıdasının yüzde 80’ini üreten 75 şirketin müzakereleri kabul ettiği kaydedildi.

ANIA başkanı Jean-Philippe André’nin Reuters’a verdiği demeçte, “Bu sabahki toplantının amacı, satın alma gücünü savunmanın en iyi yolunu ortak bir anlaşma ile bulmaktı.” ifadeleri yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.