Yatırım yapmaya başla!

Fransa ve İtalya’nın 2020 Bütçe Taslağı, AB Mali Kurallarını İhlal Riski Taşıyor

Avrupa Komisyonu, İtalya ve Fransa'nın 2020 bütçe taslağının AB mali kurallarını ihlal etme riski taşıdığını açıkladı.
Fransa ve İtalya’nın 2020 Bütçe Taslağı, AB Mali Kurallarını İhlal Riski Taşıyor

Avrupa Komisyonu’nun bugün yaptığı açıklamada, Fransız ve İtalyan hükümetleri tarafından gelecek yıl için hazırlanan bütçe taslağının, borçlarını ve açığını azaltma hedeflerini kaçırabilecekleri için Avrupa Birliği mali kurallarını ihlal etme riski taşıdığı söyledi.

Euro bölgesi ülkelerinin bütçelerinin izlenmesinden sorumlu olan AB yöneticisi; İspanya, Portekiz, Belçika, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya’nın bütçe taslak planlarının AB kurallarına uymama riskinde olduğunu da açıkladı.

Bütçe Taslağı Kural İhlaliKomisyon Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Uyumsuzluk riski altında bulunan bütçe planları arasında bizi en çok ilgilendiren borç seviyesinin yüksek ve yeterince hızlı indirilemediği planlardır,” diyerek, açıkça İtalya, Fransa, Belçika ve İspanya’ya atıfta bulundu.

Dombrovskis, “2020 bütçesinin uyumlu olmasını sağlamak için ulusal bütçe sürecinde gerekli önlemleri almak için kurallara uymama riski taşıyan tüm ülkeleri davet ediyoruz,” dedi.

Görüşler, ulusal bütçelerin düzenli yıllık değerlendirmesinin bir parçasıdır. Komsiyon, Euro bölgesindeki 19 ülkeden hiçbirinin ciddi derecede AB mali kurallarını ihlal etme riskinde bulunmadığını söyledi. Bu, 2018’de İtalya’da olduğu gibi bütçe planı taslaklarının derhal değiştirilmesine yol açabilirdi.

Ülkeler genellikle AB’nin mali kurallarını ihlal etme riski altında bulundu. Ancak Komisyon tarafından kuralların hafif yorumlanmasını destekleyen herhangi bir cezai işlem başlatılmadı.

Ülkeler Kuralları İhlal EdiyorKasım ayının başlarında Komisyonun, AB’de mutlak anlamda en büyük borcu olan İtalya’nın borç yükünü bu yıl GSYİH’in yüzde 136,2’ye çıkaracağını tahmin ediyor. Komisyon, borcun önümüzdeki yıl yüzde 136,8’e ve 2021’de yüzde 137,4’e yükselmeye devam edeceğini de söylüyor.

AB kuralları uyarınca borcunun GSYİH’in yüzde 60’ının üstünde olan ülkelerin kademeli olarak bunu azaltması gerekiyor. AB yöneticisi ayrıca İtalya’nın tek seferlik harcama ve gelirleri hariç tutan, Komisyon’un değerlendirmesinde kilit önem taşıyan yapısal açığının bu yıl GSYİH’in yüzde 2,2’sine, 2020’de ise yüzde 2,5’e düştüğünü öngörüyor. Aynı zamanda bunun dikta edilmesi gereken kurallara aykırı olduğunu da belirtiyor.

Komisyonun AB’nin yüzde 3 tavanının üzerinde tahmin ettiği verimin yüzde 100’üne yakın bir borcu olan Fransa’nın da bu yıl daha fazla harcama yapması ve genel bütçe açığını GSYİH’in yüzde 3,1’ine çıkarması bekleniyor. Komisyon, boşluğun önümüzdeki yıl yüzde 2,2’ye gerileyeceğini ve 2021’de bu seviyede kalacağını söyledi. Borcun da bu yıl ve 2021’de artacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum