Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da İşsizlik 3. Çeyrekte Rekor Artışla %9’a Yükseldi

Fransa’da işsizlik oranı üçüncü çeyrekte yüzde 9’la 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yüzde 9’luk oran, 2018'in üçüncü çeyreğinden bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.
Fransa’da İşsizlik 3. Çeyrekte Rekor Artışla %9’a Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte kaydettiği %18,2’lik GSYİH büyümesiyle dikkat çeken Fransa, bugün aynı döneme ilişkin işsizlik rakamlarını açıkladı. Fransa’nın ulusal istatistik bürosu INSEE tarafından yapılan açıklamada 2020’nin üçüncü çeyreğinde işsizlik oranının keskin bir şekilde yüzde 9’a yükseldiği bildirildi.

ILO işsizlik oranı, önceki çeyrekte 0,7 puanlık düşüşün ardından çeyrek boyunca 1,9 puan artarak işgücünün yüzde 9,0’una ulaştı.

2019’un dördüncü çeyreğindeki kriz öncesi seviyesinden 0,9 puan daha yüksekti. 2020 yılının 3. çeyreğinde Fransa’da Mayotte hariç ILO işsizlerinin sayısı 628 bin artarak 2,7 milyona ulaştı.

Covid-19 salgınının yeniden canlanması ve artan işsizliğin ekonomiyi gölgelemesi ortasında Fransa’nın işletmeleri desteklemek için daha fazla desteğe hazır olduğu öğrenildi.
Fransa’da İşsizlik 3. Çeyrek
Kaynak: INSEE

Bloomberg’in haberine göre Maliye Bakanı Bruno Le Maire, gerekirse devletin Air France’a daha fazla kamu parası pompalayacağını ve daha küçük şirketler için finansmanı artıracağını taahhüt etti.

Hükümetin ayrıca ikinci kilitlemeye karşı yapılan protestoya cevap olarak işletme sahipleri için hedeflenmiş önlemleri değerlendireceği belirtildi.

Le Maire’in yorumları, yeni veriler durumun aciliyetinin üzerini çizmeden birkaç saat önce geldi. Televizyonda girişimcilerin sorularını yanıtlayan Bruno Le Maire, “dükkan sahiplerini ve ekonomiyi desteklemenin bir sınırı yok çünkü en kötüsü on binlerce şirketin kapanması, insanları işsiz bırakması ve becerilerini kaybetmesidir” dedi.

Le Maire, hükümetin önümüzdeki yıllarda ekonomiyi desteklemek için Eylül ayında başlattığı 100 milyar euroluk teşvik programının bir parçası olarak bu fonu daha da artırabileceğini belirtti.
Fransa Sanayi Üretimi
Kaynak: Investing

“Kurtarma programını dayanışma fonu gibi yeni destek tedbirleriyle desteklemek gerekirse bunu yapacağız çünkü politikamız virüs yok olana kadar korumaya devam etmek.” dedi.

Devletin Air France‘a sağladığı 7 milyar euroluk yardımın yeterli olmayacağını, çünkü hava taşımacılığının düzelmediğini söyledi. Fransa’dan bugün gelen iyi haber ise imalat verileri oldu. Tüm sektörlerde üretim artarken seviyeler hala 2019’un oldukça altında kaldı ve ikinci kilitleme otomobil sektörü üzerinde baskı oluşturmaya başladı.

Eylül 2020’de imalat sanayide üretim yüzde 0,8’lik artışın ardından yüzde 2,2 artarken tüm sektörde yüzde 1,1’lik artışın ardından yüzde 1,4 artış görüldü. Şubat ayına kıyasla (genel kilitlemenin başlamasından önceki son ay) çıktı imalat sanayide yüzde 5,5 ve tüm sektörde yüzde 5,1 düşük kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu