Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa İş ve İstihdam İklimi Şubat’ta Zayıfladı

Yapılan resmi açıklamaya göre Şubat 2021'de Fransız iş ve istihdam iklimi zayıfladı. Detaylar aşağıda;
Fransa İş ve İstihdam İklimi Şubat’ta Zayıfladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından açıklanan rapora göre Şubat 2021’de Fransız iş ve istihdam iklimi zayıfladı.

28 Ocak ve 19 Şubat 2021 arasında anket yapılan iş dünyasının liderlerine göre Fransa’daki iş ortamı 90’da gerçekleşerek biraz zayıfladı.

Gösterge bir puan kaybetti ve bu nedenle uzun vadeli ortalamasının (100) önemli ölçüde altında kaldı.

Ocak 2021’de olduğu gibi bu hafif düşüş, devam eden sağlık krizi bağlamında iş sektörüne bağlı olarak farklı hareketleri yansıttı.
Fransa İş ve İstihdam İklimi Şubat 2021
Kaynak: INSEE

Üçüncül sektörlerde (hizmetler ve perakende ticaret) iş ortamı kötüleşirken imalatta toparlanma devam etti. Bina inşaatında, iş liderleri ticari beklentileri konusunda inançlı kaldılar.

Hizmetler Ocak’taki 92’den Şubat’ta 88’e gerilerken, perakende ticaret Ocak’taki 93’ten 89’a geriledi. Bu arada imalat ise Ocak’taki 96’dan Şubat’ta 97’ye yükseldi.

Fransa’da imalat iklimi göstergesi Ocak’ta aşağı doğru revize edilen 96’dan 2021 Şubat’ında 97’ye yükselirken bu Mart ayından bu yana en yüksek okuma oldu. Ancak salgın öncesi seviyelerin ve uzun vadeli ortalama 100’ün altında kaldı.

Üreticilerin sipariş defterleri hakkında daha iyi görüşleri (Ocak’ta -34’e karşı -32) ve kişisel üretim beklentileri (8’e karşı 10) ekonomik ortamdaki bu hafif iyileşmenin çoğunu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu