Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa İş ve İstihdam İklimi Şubat’ta Zayıfladı

Yapılan resmi açıklamaya göre Şubat 2021'de Fransız iş ve istihdam iklimi zayıfladı. Detaylar aşağıda;
Fransa İş ve İstihdam İklimi Şubat’ta Zayıfladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından açıklanan rapora göre Şubat 2021’de Fransız iş ve istihdam iklimi zayıfladı.

28 Ocak ve 19 Şubat 2021 arasında anket yapılan iş dünyasının liderlerine göre Fransa’daki iş ortamı 90’da gerçekleşerek biraz zayıfladı.

Gösterge bir puan kaybetti ve bu nedenle uzun vadeli ortalamasının (100) önemli ölçüde altında kaldı.

Ocak 2021’de olduğu gibi bu hafif düşüş, devam eden sağlık krizi bağlamında iş sektörüne bağlı olarak farklı hareketleri yansıttı.
Fransa İş ve İstihdam İklimi Şubat 2021
Kaynak: INSEE

Üçüncül sektörlerde (hizmetler ve perakende ticaret) iş ortamı kötüleşirken imalatta toparlanma devam etti. Bina inşaatında, iş liderleri ticari beklentileri konusunda inançlı kaldılar.

Hizmetler Ocak’taki 92’den Şubat’ta 88’e gerilerken, perakende ticaret Ocak’taki 93’ten 89’a geriledi. Bu arada imalat ise Ocak’taki 96’dan Şubat’ta 97’ye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Fransa’da imalat iklimi göstergesi Ocak’ta aşağı doğru revize edilen 96’dan 2021 Şubat’ında 97’ye yükselirken bu Mart ayından bu yana en yüksek okuma oldu. Ancak salgın öncesi seviyelerin ve uzun vadeli ortalama 100’ün altında kaldı.

Üreticilerin sipariş defterleri hakkında daha iyi görüşleri (Ocak’ta -34’e karşı -32) ve kişisel üretim beklentileri (8’e karşı 10) ekonomik ortamdaki bu hafif iyileşmenin çoğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.