Yatırım yapmaya başla!

Fransa ve İngiltere İmalat PMI Haziran’da Artarak Toparlanmanın Hızlandığına İşaret Etti

Koronavirüs kısıtlamaları kaldırılıp, işgücü aktiviteleri arttıkça pozitif yansıması açıklanan rakamlarda kendini gösteriyor. Bugün açıklanan verilere göre Fransa ve İngiltere’de PMI verileri yükseldi.
Fransa ve İngiltere İmalat PMI Haziran’da Artarak Toparlanmanın Hızlandığına İşaret Etti

IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI Haziran ayında 46,9 değerinde geldi. Bu değer piyasanın beklentisinin üzerinde gerçekleşirken; Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ta belirgin bir iyileşme olması artışı tetikleyen en önemli faktörler oldu.

Fransa’da imalat ve hizmet satın alma yöneticileri endeksi, Haziran’da iyileşme gösterdi.

Fransa 160 bin 750 vaka ve 29 bin 663 can kaybı ile Covid-19 salgınından en fazla etkilenen 16. ülke konumunda. Günlük vaka tablosuna baktığımızda en fazla sayının 7.578 ile 31 Mart tarihinde gerçekleştiğini görmekteyiz. Sonrasında kademeli bir düşüş gösteren vakalar, yine de diğer ülkelerle kıyaslandığında tam olarak aşağı yönde bir ivme kazanmış değil.

Örneğin 28 Mayıs’ta 3.325 ile oldukça yüksek sayı bildirilmişti. Haziran ayı boyunca ise ortalama bin seviyesinin üstüne çıkılmadı. Hayatın normalleşmeye başlaması, işyerlerinin ve fabrikaların açılması ekonomik verilerdeki olumlu etkisini göstermekte geç kalmadı.

Fransa İmalat PMI
Kaynak: Investing

Bugün açıklanan verilere göre ülkede imalat PMI Haziran ayında 52,1 değerinde geldi. Piyasanın beklentisi 46,0 olmasıydı. Hizmet PMI 44,3 beklentisini aşarak 50,3 olurken, IHS Markit Bileşik PMI ise 51,3 oldu. Hizmet PMI Mayıs ayında 31,1, bileşik PMI ise 32,1 seviyesinde gelmişti.

IHS Markit ekonomisti Eliot Kerr, bugün açıklanan verilerin nihayet iyileşme dönemine girildiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Söz konusu olumlu tabloda salgın için konulan kısıtlamaların kaldırılmasının, işe dönüşlerin artmasının ve üretim sektörünün yeniden faaliyete geçmesini etkisi olduğunu aktardı.

Piyasalarda da güven ortamının yeniden artmaya başladığını fakat bir taraftan ikinci dalganın olmaması için tedbirlere dikkat edilmesi gerektiğini altını çizdi.

İngiltere’de PMI verileri analistlerin beklediğinden daha iyi bir tablo çizdi.

Birleşik Krallık’ta imalat PMI Mayıs’taki 40,7 değerinden yükselerek, Haziran’da 50,1’i gördü. Söz konusu dönemde IHS Markit Bileşik Endeksi 30,0’dan 47,6’ya, hizmet endeksi 29,0’dan 47,0’a yükseldi. Yapılan açıklamada Nisan ayındaki kitlenmenin ardından, bu verilerin belirgin bir toparlanmaya işaret ettiği vurgulandı.

Pandeminin tüm dünyada pik yaptığı dönem Mart ayının ortalarına denk geliyor. PMI verilerinin Mart ayındaki gerilemeden bu yana en düşük, düşüş hızını gerçekleştirmesi olumlu bir gelişme. Ancak diğer yandan halen 50 eşik değerin altında olmasına dikkat çekiliyor.

IHS Markit ekonomistlerinden Chris Williamson, açıklanan verilerin yılın üçüncü çeyreğinden itibaren ekonomide toparlanma olacağı beklentisini artırdığını söyledi.

İngiltere İmalat PMI
Kaynak: Investing

İmalat PMI 1 Mayıs’ta açıklanan Nisan okumalarında 32,6 ile dip seviyeyi görmüştü. Williamson son iki veride rekor düzeyde artış olduğunun altını çizdi.

Ancak diğer tüm ekonomistlerin yorumuna paralel bir değerlendirmede bulunarak, ekonominin önünde halen çok fazla belirsizlik olduğunu vurguladı. Bu durumun ise coronavirüste etkili bir tedavi veya aşı bulunana kadar geçerliliğini koruyacağını dile getirdi.

Bu arada Almanya’da imalat PMI Haziran’da 36,6’dan 44,6’ya çıktı. İlk okumalara göre hizmet PMI 45,8 seviyesinde gerçekleşti. Bu değer Mart ayında 52’den 31’e gerilemiş ve Nisan’da artan kısıtlamalarla 16,2’ye kadar inmişti. Ancak Mayıs ve Haziran’da keskin bir yükseliş gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum