Yatırım yapmaya başla!

Casusluk Faaliyetleri ile Suçlanan Huawei Fransa’da Yasaklanabilir

Çinli teknoloji devi Huawei, casusluk iddiaları nedeniyle Fransa’da yasaklanabilir.
Casusluk Faaliyetleri ile Suçlanan Huawei Fransa’da Yasaklanabilir

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, teknoloji sektörünün en çok konuşulan şirketlerinden biri haline geldi. Çinli şirket hem geliştirmiş olduğu ürünler ile büyük beğeni toplarken, diğer yandan da çeşitli suçlamalara maruz kalıyor. ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimlerden en çok nasibini alan şirketin Huawei olduğunu söyleyebiliriz. Burada Huawei’ye yöneltilen suçlamaların başında casusluk faaliyetleri geliyor.

Geçtiğimiz günlerde şirkete Almanya’da 5G yasağı gelebileceği gündeme gelmişti. Şirket daha önce de 5G ekipmanları güvenli bulunmadığı gerekçesiyle Yeni Zelanda’da yasaklanmıştı. Son olarak gündemde yer alan habere göre şirkete bir yasağın da Fransa’dan gelebileceği belirtildi. Sebep ise yine aynı. Casusluk faaliyeti iddiası.

Huawei Fransa’da Yasaklanabilir

Huawei Fransa’da Yasaklanabilir

Fransa basınında yer alan haberlere göre Huawei’nin Fransa tarafından inceleme altına alındığı belirtiliyor. Yapılan araştırmalar sonucu Huawei’nin casusluk adına bir faaliyette bulunduğuna kanaat getirilirse, ülkenin kapılarını Çinli şirkete kapanacağı ifade ediliyor. Araştırmaların odaklandığı nokta Huawei’nin Fransa’daki kullanıcılarını gözetlemek için ağ altyapısını kullanma ihtimali.

Huawei bilindiği üzere dünyanın önde gelen 50 operatöründen 45’ine ekipman desteği veriyor. Basında yer alan haberlere göre Huawei’nin Fransa’da herhangi bir casusluk faaliyetinde bulunduğuna dair somut bir kanıt elde edilmiş değil. Aynı haber kaynaklarında şirketin ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimlerin arasında kaldığı ifade ediliyor.

Fransa’nın Huawei üzerinde yaptığı araştırmaların sonuçlanıp önümüzdeki hafta içerisinde şirket hakkındaki kararını açıklaması bekleniyor. Kullanıcılar ise Huawei’nin yasaklanma ihtimaline karşın farklı görüşler belirtiyor. Bir kısım kullanıcı Huawei’yi suçlarken, önemli bir kesim ise şirkete yönelik itibarsızlaştırma çalışmalarının sonucu yaptırımlar uygulandığını ifade ediyor. Ülkede yapılan araştırmalar sonucu Huawei hakkında alınan kararın ne olacağı şimdiden büyük merak konusu oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum