Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa GSYİH’si 2020’nin Son Çeyreğinde %1,4 Küçüldü

Fransa gayri safi yurt içi hasılası, Ekim-Aralık 2020 döneminde yüzde 1,4 daraldı. Yılın tamamında ise yüzde 8,2'lik küçülme oldu.
Fransa GSYİH’si 2020’nin Son Çeyreğinde %1,4 Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından yayımlanan son okumaya göre 2020’nin dördüncü çeyreğinde gayri safi yurt içi hasıla yüzde 1,4 daraldı. Rakam, yüzde 1,3’lük önceki okumadan revize edildi.

Bu, üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 18,5’lik rekor büyümenin üzerine geldi. Bu, üçüncü çeyrekte kaydedilen yüzde 18,5’lik rekor büyümenin üzerine geldi.

İkinci ulusal kilitleme ve sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı 4. çeyrekte GSYİH, bir yıl önceye göre ise yüzde 4,9 geriledi. Yıllık düşüş, ilk kilitlemenin meydana geldiği ikinci çeyrekteki yüzde 18,6’lık düşüşe kıyasla ılımlıydı.

2020’nin genelinde ekonomik aktivite, 2019’daki +%1,5’ten sonra -%8,2 oranında eşi benzeri görülmemmiş bir düşüş kaydetti.
Fransa GSYİH Ana Bileşenleri
Kaynak: INSEE

Dördüncü çeyrekteki sağlık önlemleri, hanehalklarının tüketim harcamalarında keskin bir düşüşe yansıdı. (3. çeyrekte +%18,1’den sonra 4. çeyrekte %5.4 geriledi)

Brüt sabit sermaye oluşumu (GFCF), yüzde 1,1’le geçtiğimiz çeyrekte başlamış olan toparlanmayı sürdürdü. Genel olarak, toplam yurt içi talep (envanterdeki değişiklikler hariç) düştü ve 3. çeyrekteki +19,3 puanın ardından bu çeyrekte GSYİH büyümesine -2,9 puan katkıda bulundu.

Dış ticaret de toparlanmaya devam etti ve ihracat ithalattan daha fazla arttı.

Genel olarak dış ticaret, 2020’nin 3. çeyreğindeki +0,8 puanın ardından 4. çeyrekte GSYİH büyümesine +1 puanla olumlu katkı yaptı. Son olarak, stoklardaki değişiklikler de -1,7 puanın ardından +0,4 puanla GSYİH büyümesine olumlu katkı yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu