Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fransa’da Enflasyon Şubat’ta Aylık Sabit Kalırken Yıllık %0,6 Arttı

Şubat 2021'de Fransa'da tüketici fiyatları aylık bazda %0 olurken yıllık bazda %0,6 artış kaydetti.
Fransa’da Enflasyon Şubat’ta Aylık Sabit Kalırken Yıllık %0,6 Arttı

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) Şubat ayına yönelik nihai tüketici fiyat endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre yıllık enflasyon 2021’in ikinci ayında %0,6 arttı. Ocak ayında da yüzde 0,6 artış olmuştu. Aylık enflasyon ise yüzde 0 olarak gerçekleşti.

Şubat 2021’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak’taki +%0,2’nin ardından bir ay boyunca sabit kaldı.
Fransa TÜFE Şubat 2021
Kaynak: INSEE

Mamul mal fiyatlarındaki düşüş, kış satışlarının iki hafta uzaması nedeniyle kötüleşti. Gıda fiyatları gerilerken tütün fiyatları sabit kaldı. Hizmet fiyatları arttı ve enerji fiyatları hızlandı.

Mevsimsellikten arındırılmış tüketici fiyatları Ocak ayındaki +%0,7’nin ardından %0,1 geriledi.

Yıldan yıla değişim cephesindeki istikrar, mamul mal fiyatlarındaki düşüş ve gıda fiyatlarında yavaşlamanın, enerji fiyatlarında daha küçük düşüş ve tütün fiyatlarındaki hafif artışla baskılanmasından kaynaklandı.

Hizmet fiyatları bir önceki ayla aynı oranda arttı. Yıllık bazda çekirdek enflasyon, Ocak’taki %0,1 artıştan sonra %0,6’ya geriledi.

Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP), önceki ayın + 0,3’ünün ardından bir ay boyunca sabit kaldı. Yıllık bazda ise Ocak’taki gibi %0,8 arttı.



Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum