Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fransa’da Endüstriyel Faaliyetlerin Çoğunda Üretim Ekim’de Arttı

Fransa'da toplam sanayi üretimi Ekim'de beklentilerin üzerinde artış kaydederken, imalat sanayi de üretimin yavaşladığı görüldü.
Fransa’da Endüstriyel Faaliyetlerin Çoğunda Üretim Ekim’de Arttı

Fransa koronavirüs salgınını sert bir şekilde geçirirken, toplam vaka bakımından 2,3 milyonu aşan sayıyla beşinci sırada yer alıyor Uygulanan kısıtlamalar ise sanayi üretimine büyük zarar verdikten sonra yeniden toparlanmaya başladı.

Fransa imalat sanayide üretim bir önceki aya göre daha yavaş şekilde %0,5 oranında artış gösterdi.
Fransa Sanayi Üretimi - Ekim 2020
Kaynak: Insee

Eylül’de yüzde 2,3 oranında artışla 98,2 seviyesine ulaşan endeks, Ekim’de yüzde 0,5 artışla 98,7 seviyesine yükseldi. Tüm sanayide ise üretimin yeniden yükseldiği görüldü. Şubat ayına kıyasla üretim, imalat sanayide %5 ve tüm endüstride %3,6 oranlarında düşük kaldı.

Ekim’de madencilik taş ocakçılığı, enerji ve su tedariğinde üretim hızlı yükseldi. Diğer imalatlarda (%1,2) ile makine ve teçhizat imalatında da artmaya devam etti. Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol üretiminde (%13) yeniden güçlü bir büyüme görülürken, ulaşım ekipmanı üretimi (%-2,7) gerileme kaydetti.

Fransa’da gıda ürünleri ve içecek üretiminde biraz düşüş gözlenirken, çoğu endüstriyel faaliyette üretim Şubat seviyesinin altında kaldı. Taşıma ekipmanı imalatında düşüş görüldü. Bu aktivitede üretim, motorlu kara taşıtları, römorklar ve yarı römorkların imalatında ilk karantina öncesi seviyesine yakın düzeydeydi.

Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında özellikle bilgisayar, elektronik ve optik ürünleri imalatı (%-10) olmak üzere makine ve teçhizat mallarının imalatında üretim %6 azaldı.
Fransa Sanayi Kategorileri Üretimi - Ekim 2020
Kaynak: Insee

Şubat ayına göre ilaç üretimi %8,7 artarken, madencilik ve taşocakçılığı, enerji, su tedarikinde %5,1 artış yaşandı. Son üç ayın üretimi ise 2019’un aynı dönemine göre %6,4 azalma kaydetti. Tüm endüstride ise %5,5 oranında düştüğü gözlendi.

Bir yıllık dönemde kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı %22,3 azalırken, ulaştırma ekipmanı imalatı %17,4 geriledi. Makine ve teçhizat malları imalatı %6,8 düşerken, gıda imalatında daha ılımlı bir azalma meydana geldi.

Madencilik taşocakçılığı, enerji, su temini sektöründe ise %0,3 azalma yaşanırken, diğer imalatlarda %4,6 düşüş görüldü. Insee Eylül ayı sanayi üretim rakamının %1,4’ten %1,6’ya yükseldiğini de açıkladı. Şubat ayına göre toplam sanayi üretimi, takvim etkilerinden arındırılmış koşullarda Ekim’de %3,6 düştü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum